“X-Men: Days of Future Past” (2014) / Film Eleştirisi

 
Hakan T.Kalkan, 22 Mayıs 2014, 33 Yorum
Kategori: FİLM ELEŞTİRİSİ
Etiketler: ,

DF-07871  Hugh Jackman as Logan in X-Men: Days of Future Past.

X-Men ve Wolverine filmlerini birlikte sayacak olursak “X-Men: Days of Future Past” (Geçmiş Günler Gelecek) filmi X-Men evreninin sinemadaki yedinci filmi oldu. Önce diğer filmleri hatırlayalım:

2000- X-Men
2003- X2
2006- X-Men:The Last Stand
2009- X-Men Origins:Wolverine
2011- X-Men:First Class
2013- The Wolverine

Bu filmler içerisinde “X-Men: First Class” filminin seri için çok önemli bir yeri olduğunu düşünüyorum. 2006’daki “X-Men: The Last Stand” filminden tam beş sene sonra gösterime girmişti ve arada gösterime sadece Wolverine’in doğuşunu anlatan vasat bir film olan “X-Men Origins: Wolverine” filmi girmişti.

DF-04508 - Young Charles Xavier (James McAvoy) meets his older self (Patrick Stewart) in the future.

“X-Men: First Class” filmi X-Men evreninde görmeye alıştığımız karakterlere yenilerini eklerken X-Men’in doğuşunu anlatması sebebiyle mutantların gençliklerini yeni oyuncular ile seyretmiştik. Oyuncu seçimleri çok başarılı ve hikaye de bir o kadar etkileyiciydi.

“X-Men: Days of Future Past” filminin iyi bir filmin devamı olması sebebiyle serideki rolü benim için önemliydi. “Geçmiş” ve “Gelecek” olarak iki farklı zamanda geçecek olması sebebiyle yeni ve eski oyuncuları birlikte kullanacak olması önemli bir avantajdı . Ayrıca yeni mutantlar da sunma imkanı vardı.

DF-02072 - (from left): Sun Spot (Adan Canto), Kitty Pryde (Ellen Page), Iceman (Shawn Ashmore) and Colossus (Daniel Cudmore) prepare for an epic battle to save their kind.

Filmi seyretmeden önce beni en çok Bryan Singer’ın performansı düşündürüyordu. 1995 senesinde yönettiği “The Usual Suspects” ile gönüllerde taht kuran yönetmenin 2000 senesinde “X-Men” filmi ile yaptığı başlangıç da iyiydi. Ancak daha sonra işler Bryan Singer için iyi gitmedi. 2003’de “X2″de serinin ilerisi için kritik bir hikaye anlatımı seçtiler ve 2006’daki “Superman Return” filmini yönetmek için X-Men evreninden ayrıldı. Sınıfta kalan “Superman Returns” sonrasında yeniden X-Men evrenine geri döndü ama bu sefer tüm filmlerde yapımcı koltuğundaydı. “X-Men: Days of Future Past” ile tam 11 sene sonra yeniden bir X-Men filmi yönetecekti.

DF-01593  Bryan Singer directs Patrick Stewart, on the set of X-Men: Days of Future Past.

“X-Men: First Class” filmi ile Bryan Singer’ın ne yapmaya çalıştığını anlayamadım. Resmen 2003’deki riskli hikayenin hatalarını temizleyip serinin sonrası için altyapı hazırlamaya çalışmış. Bunu yaparken de “First Class” filminin mirasını yemiş. Bu olumsuz eleştiriler sonrasında “film kötü” gibi bir algıya kapılmayın. Zaten tüm X-Men filmleri kendini seyrettirir çünkü oyuncular çok iyi ve mutantların güçleri ilgi çekici. Benim takıldığım nokta Bryan Singer’ın performansı. Yapımcı olduğu X-Men filmlerini de düşünecek olursak filmlerin anlatım dili birbirlerinden çok kopuk. Marvel Stüdyosu’nun çektiği filmlerin arasında ise tutarlılık var ve her seferinde üzerine artı koymayı başarıyorlar.

1009_sl_DF-09307_v04  Jennifer Lawrence as Mystique in X-Men: Days of Future Past.

Bu yazı; filmin eleştirisi yerine X-Men evreninin sinemadaki durumu ve Bryan Singer’ın performansı odaklı olma yolunda ilerliyor. Buna biraz ara verip filme geri dönelim ve artılar -eksiler şeklinde yorumlarımı paylaşayım:

ARTILAR:
– First Class’da göremediğimiz Wolverine’i yeniden X-Men evreninde görmek.
– Quicksilver’ın olduğu sahneler harika! Keşke bu karakterin anlatım tarzı gibi filme bir karakter daha konsaymış.
– Yeni mutantlar görmek.
– Eski ve yeni oyuncu kadrosunu bir arada görmek.
– Dr. Trask rolünde Peter Dinklage.
– Magneto faktörü!
– 131 dakika bu film için yeterli bir süreydi.

X-Men-Days-of-Future-Past 04

EKSİLER:
– Hikaye çok basit. Hiç ters köşe yok!
– “Geçmiş” olarak geçen sahnelerde yaratılan atmosfer çok zayıf ve orada geçen aksiyon sahneleri görsel efekt açısından günümüzdeki diğer çizgi roman uyarlamalarının gerisinde kalmış.
– Filmde aksiyon var ama filme damgasını vuran aksiyon sahnesi yok. Mystique’in aksiyon sahneleri durumu kurtarıyor.
– Storm’u az görmek.
– Duygusal sahneler filme sonradan eklenmiş gibi sırıtıyor.

X-Men-Days-of-Future-Past 16

Bu filme eğlenmek için gideceksekseniz beğeneceğinizi şimdi söyleyebilirim. Eğer X-Men fanatiği iseniz sinemada 14 senelik geçmişi olan X-Men evreninin daha iyi bir film hak ettiğinin altını çizmeliyim. Çizgi roman sever seyircilere serinin sonrası için altyapı oluşturacak bir filmden daha fazla gerekiyor. Bir kez daha durumu Marvel Stüdyosu’nun filmlerine getireceğim. 2008’de kendi sinema evrenlerini oluşturmaya başladılar ve 2012’de ortaya “The Avengers” gibi muhteşem bir film çıktı. Hatta bu sene seyrettiğimiz “Captain America: The Winter Soldier” filmi ile de Iron Man dışında başka bir solo filmde sınıf atlamayı başardılar.

DF-19522Rv2  Michael Fassbender as Erik Lehnsherr in X-Men: Days of Future Past.

Özetle; X-Men evreni geride kalan 14 sene sonrasında elindeki etkileyici malzemeyi bizlere daha farklı servis etmeliydi.

İyi seyirler…

FİLME PUAN VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

(Filmin devamı olan “X-Men: Apocalypse”in Amerika gösterim tarihi 27 Mayıs 2016!)

Yorumlar

33 yorum yapılmış, Yorum yazın:
 1. Ragnarök
  22 Mayıs 2014, 2:38 pm

  sanırım ön gösterime gitmişsiniz çünkü film 23 yani yarın gösterime girecek 🙂

 2. Hakan T.Kalkan
  22 Mayıs 2014, 3:01 pm

  @Ragnarök, evet. Basın gösterimi…

 3. Burintho
  22 Mayıs 2014, 3:56 pm

  x men fanatiği olmadığım için öylesine izleyeceğim. Ama büyük ihitmalle biraz geç gideceğim. Şu aralar sınavlar en yoğun seviyede.

 4. The_Hulk
  22 Mayıs 2014, 5:00 pm

  Yarın zaman bulursam gideceğim olmadı öbür gidereim şimdilik filme puan veremiyeceğim

 5. crowmert
  23 Mayıs 2014, 6:02 pm

  Hakan abi fragmandan gördüğüm kadarı ile tüm Türkçe seselendirme kadrosu değişmiş.Ben hiç beğenmedim.Sen nasıl buldun?

 6. eray
  23 Mayıs 2014, 6:04 pm

  Filmi izledim beğendim Öncelikle onu söliyim.Konu o kadar sağlamki filmin eksiklerini az da olsa kapatıyor.Bi kere aksiyon zayıf öyle maheşere dönmüyor ortalık denizaltı sahnesi gibi bir sahne aradımmı evet aradım ama konu ve karakter ilişkileri o kadar iyiki sizde filmde bir karakter olmak istiyorsunuz yani beast ile wolwerine yanında sende olmak istiyosun.Sonuç olarak çok efekt olmadan sağlam konuyla sağlam ağır çekim sahnelerle güzel bir film çıkarmışlar ama biraz daha efekt beklerdim açıkçası.

 7. The_Hulk
  23 Mayıs 2014, 6:56 pm

  Ben filmi beğendim senaryo aksiyon sahneleri çok iyidi eski X-Men filmlerinin üstündeydi.

 8. Thranduil
  23 Mayıs 2014, 8:20 pm

  Bu eleştiriye pek katılmıyorum. Bence muhteşem bir filmdi.
  SPOILER
  Filmde ters köşe olmaması nasıl kötü olabilir ki ayrıca bu hikayeyi nasıl basit yapar? Ayrıca damgasını vuran aksiyon sahneleri’de yok demişsiniz. Quicksilver’ın nerdeyse zamanı durdurup saniyeler içersinde o kadar kişiyi dövmesi veya Sentinellerle olan dövüş sahneleri neydi peki? Blink’in zekice portallar açması. Ayrıca ölümlerden sadece ben mi etkilendim Colossus’un bedeninin ayrılışı? Storm’a giren kol? Filmin başında iceman’in kafasının kopması?
  Görsel efektlerde gayet iyiydi. Beast dönüşümleri Quicksilver’ın hızlı koşuşlar, Sentinellerin dönüşümleri ve son hallerinin nerdeyse canavar gibi gözükmesi

 9. mute_7
  23 Mayıs 2014, 9:56 pm

  film bence müthişti, verdiğim para sonuna kadar helal olsun. öncelikle en beğendiklerim arasında 2023 sentinellerinin korkunçluğu geliyor. Thor’un Destroyer’ına benzettim özellikle alev püskürttüklerinde. ama gerek filmin karanlık yapısı gerekse bu sentinellerin göründüğü sahnelerdeki mutant ekibinin çaresizliğinden olsa gerek beni çok etkiledi korkunçluk anlamında. diğer konuysa filmin afişlerinde jennifer lawrence ın hep ön planda olmasıydı. yani oscarı aldı diye bu kızın çokca şişirilidğini ve filmin bu şöhretten beslenmek istediğini düşünmüştüm. ama gördümki filmde hikayenin başlangıcı ve sonucu onun ellerinde olduğu için afişlerde de ön safhalarda olması gayet haklı olmuş. beğenmediğim bir nokta bulamadım açıkçası.
  3.filmde Hugh jackman’ı büyük ihtimalle görmeyeceğiz. bu olaylardan sonrasını anlatan the wolverine devamı bir filmle bitirecek.
  **
  son sahneden sonra gereksiz fazla bekletmelerine rağmen değdi. Apocalypse ve mahşerin 4 atlısıyla Wolverine olmadan nasıl döğüşürler ooolum???

 10. cumali
  23 Mayıs 2014, 10:19 pm

  filmi bugün 2. seansta izledim genel olarak değerlendirince bu eleştirinize katılıyorum quicksilverın olduğu sahneler harikaydı
  sanki bu filmle çekilen tüm x evreni filmleri birbirine bağlanmış oldu flashbacklerden bunu anladım ben sadece the wolverine filmine bağlıyamadım sahneleri

  ayrıca halen anlamış değilim yada filmde bu nokta varsa kaçırmışım geçmişte xavier beastin serumları sayesinde yürüyebiliyorken neden gelecekte normal savaşşsız dönemlerde tamam sorumllukları var lakin xavier yine aynı serumla yürümeye çalışmamış onu yürümkten engelliyen neydi acaba pekala cearebroyu xavier kadar olmasada güçsüz olmasına rağmen jean grey kullnıp diğer mutantlara ulaşabilirdi x-1 filminde denemişti bynu ve başarmıştı bu yuzden üzülüyrum xaviere ya 🙁

  ayrıca bilinke hayran oldum

 11. cumali
  23 Mayıs 2014, 10:23 pm

  mute_7 ilk filmden hiç bir karekter olmuyacak deniyor ama apocalipse filmi için sonuçta bu geçmiş gelecek filmiyle wolverinenin sapa sağlam geçmişe gidip tekrar geleceğe döndüğünü gördük apocalipse filmindede bu durum yaşanabilir wolverine bir şekilde olucaktır bu filmde

 12. The_Hulk
  23 Mayıs 2014, 10:49 pm

  wolverine olmazsa tutmaz bence hugh jackman oynamayacaksa başka bir oyuncu bulsunlar wolverine siz x-men olmaz helede apocalypce gibi güçlü bir düşmanın karşısında

 13. HARUN15
  23 Mayıs 2014, 11:29 pm

  Thranduil Allah seni napmasın ya 😀 neler yazmışın ya. Buz adamı Colossus u filan nyie yazdın ya. haftaya gidecem daha filme bea.:D

 14. Thranduil
  24 Mayıs 2014, 10:42 am

  HARUN başına spoiler yazdım ya :/ görmedin mi kusura bakma 😀
  The_Hulk ben de isterim wolverine’ın olmasını fakat olmadığı zamanda film kötü oluyor diye bir şey yok bknz: First Class
  Keşke solo film yapmasalarda direkt apocalypse filminde olsa çünkü solo Wolverine filmleri güzel olmuyor, ben sevmiyorum. Filmlerde diğer mutantlara sataşması diyalogları çok daha güzel

 15. The_Hulk
  24 Mayıs 2014, 1:56 pm

  @Thranduil Bende onu demek istiyorum solo film yapmalarına gerek yok The Wolverine filmini gördük hiç iyi değildi X-Men’ler olmadan olmuyor. Solo filmini yapmadan X-Men Apocalypse koysunlar Wolverine’i.

  Ve de artık Fox’un X-Men’in telif haklarının Marvel’a geri vermesinin zamanı geldi bence artık işi iyi yürütemiyor 14 yıldır X-Men filmlerini çekiyor yeterince uzun bir zaman bu artık bazı oyuncular ayrılmayıda düşünüyor örneğin Hugh Jackman. Marvel yeni kadro ile daha iyi bir X-Men serisi yapar. Benim düşünceme göre.

 16. byEMRRR
  24 Mayıs 2014, 8:13 pm

  Bu film kesinlikle çok iyidi Herkesin düşuncesi quicksilver’ın sahnesi harika idi.X2 den beri izledigim en iyi filmdi.Hakan abinin eleştirisini okudugumda kesin kotu bir film orgins wolverine gibi bir film zannetmistim ama izledigim en iyi x-men filmi diyebilirim ozellikle bastaki SPOİLER ölüm sahnelerine hayran kaldim cok
  gercekci yapilmis ve sonunda eski karekterleride gorebilecegime cok sevindim
  Birde ben STAN LEE yi goremedim nerdeydi.

 17. byEMRRR
  24 Mayıs 2014, 8:15 pm

  Puanim 8/10

 18. mute_7
  25 Mayıs 2014, 2:44 am

  Filmin sonunda kafamin karistigi biyerde su oldu, son sahnede wolverine’i kurtaran Styrker aslinda mystique’mis. Ama gelecege dondugu zamanda wolverine sapasaglamdi. Yani ne zarar vermis olabilirki ona? Veya Stryker aslinda taaa isin en basindan beri bununla alakali degildide tum bu wolverinenin hayatini degistiren adamantium enjekte olaylari hep mystique’nin isi miydi?? Birde soyle bisey, simdi wolverine solo filmi cikacak acaba bu film aradan gecen o wolverinenin hatirlamadigi 50yilimi anlatir yoksa artik herseyden sonrasini anlatan OLD MAN LOGAN’i mi izleriz?? Bence ikincisi daha mantikli hazir saclarda yanlardan hafiften beyazlamisken. (Harbiden Stan lee yi goremedim bende)

 19. ilbey
  25 Mayıs 2014, 11:10 am

  wolverine kullanımı azdı bi de gelecekte pençeleri nasıl metal olmuş anlamadım en son the wolverine filminin sonunda kemik olmamış mıydı

 20. Thranduil
  25 Mayıs 2014, 1:06 pm

  Bence yeni filmde olaylar sadece bunun üzerinde durulmasada adamntium olayları anlatılacaktır. Fakat Old Man Logan’ı yapcaklarını hiç zannetmiyorum çünkü Hulk yani ordaki baş düşman. Ben de göremedim. İnternetten baktım Wolverine filmlerinde gözükmemesinin sebebi wolverine’in yaratıcısının Stan Lee olmamasıymış. Son filmde gözükmemesinin sebebi ise filmin çekildiği yerler yüzündenmiş. Stan Lee dedemiz o kadar uzun uçak yolculuğunu kaldıramazmış 😀

 21. The_Hulk
  25 Mayıs 2014, 1:26 pm

  @Thranduil Kaptan Amerika’nıda Stan Lee yaratmadı ancak Cap’ın her filminde karşımıza çıktı

 22. byEMRRR
  25 Mayıs 2014, 5:03 pm

  @The_Hulk Kaptan Amerikanin yaraticisi Stan Lee 1942 dogru hatirliyorsam

 23. The_Hulk
  25 Mayıs 2014, 5:56 pm

  Hayır Stan Lee yaratmadı. Kaptan Amerika’ın yaratıcıları Joe Simon ve Jack Kirby (1941 Mart).

 24. Alper
  27 Mayıs 2014, 7:32 am

  Kusura bakmayın katılmıyorum, tamamen saçmalık bu yazdıklarınız. Eleştiriyi sadece kötü yan olarak algılamayın iyi yanlarını çok az yazmışsınız. IMDb’de puanı 8.7 olan bir filmi bu kadar dibe batıramazsınız. Alın bu da benim size eleştirim

 25. Ragnarök
  27 Mayıs 2014, 12:48 pm

  filmi daha izlemedim sınavlarım var bu hafta bu yüzden hafta sonu bakacağım.

  men of steel v batman …. filminde jokerin de olacağı doğrumu
  Callan Mulvey adlı oyuncu kadroya alınmış joker olabilir deniyor

 26. The_Hulk
  27 Mayıs 2014, 4:32 pm

  @Ragnarök Joker olursa kötü olmaz ama pek fazla göstermesinler sadece bir kaç dakika ola bilir eğer kötü oyuncu seçeceklerse hiç koymasınlar ki Callan Mulvey uygun değil bence. Ve O adamı Captain America 2 filminde izlemiştik pek fazla olmasada.

 27. byEMRRR
  27 Mayıs 2014, 7:34 pm

  @The_Hulk ben yanlış hatırlıyorum o zaman 🙁

 28. Ragnarök
  28 Mayıs 2014, 12:15 pm

  byEMRRR wiki ye baktım evet yanlış
  The_Hulk joker olmasa da Callan Mulvey olacak orası kesin

 29. byEMRRR
  28 Mayıs 2014, 10:55 pm

  Kötü bir oyuncu değil ama Joker olmaz yani 2 efsanevi joker gördükten sonra bu adam olmaz

 30. The_Hulk
  28 Mayıs 2014, 11:21 pm

  Bencede olmaz

 31. Robin
  29 Mayıs 2014, 8:12 pm

  güzel filmdi ben çok beğendim

 32. Grinch
  05 Haziran 2014, 1:12 am

  Kesinlikle katılıyorum! Storm’u görmek için gittim filme ancak iki sahnede gördüm.. Wolverine’nin üzerine kuruluydu hikaye. Bu yüzden filmin başlarında heyecandan geberiyorken ortalarında sıkıntıdan patlıyordum. Kısaca; giriş, gelişme ve sonuç mantığına aşırı ters düşerek hayal kırıklığına uğrattı beni. 10 dan 7 puan veriyorum çünkü her seferinde wolverine üzerinden prim yapılması diğer muhteşem idollerime gölge düşürmüş!!!

 33. Tamer
  08 Haziran 2014, 12:57 am

  Profesör Charles Xavier son film de nasıl geri döndü biri bana bunu açıklayabilir mi ?

Yorum yazın:

İsim *

Email (görünmeyecektir) *

Websitesi

Sayfa Arama Motoru

Kategoriler

Arşivler

Dost Sayfalar