“X-Men: Days of Future Past” (2014) / Film Eleştirisi-2

 
Hakan T.Kalkan, 01 Haziran 2014, 4 Yorum
Kategori: FİLM ELEŞTİRİSİ
Etiketler: ,

2014_X-Men-Days-of-Future-Past-012

(X-Men’in son filmine Fatih Yürür’ün yorumları…)

AŞIRI RESMİ MUTANT ŞOVU!

Dile kolay, Bryan Singer’ın ilk mutant güzellemesinin üzerinden on dört sene geçmiş! Kaba bir matematikle, hayatımın yarısı, belli zaman aralıklarında beyazperdede yeni X-Men maceralarını izleyerek geçmiş yani! Girizgâhı bu kadar damardan yapmadan önce X-Men serisine dair romantik duygular beslemiyordum ama vizyona giren son mutant resmi geçidi “Geçmiş Günler Gelecek” özellikle akranlarımın üzerinde ister istemez dramatik etkiler bırakacak bir sinemasal hadise diyebilirim gönül rahatlığıyla!

Seriye kabaca baktığımızda, 2000 yılında vizyona giren ilk X-Men filminden bu yana çizgi serinin ölümüne takipçileriyle, beyazperdede temiz bir uyarlama görmek isteyenler arasında irili ufaklı çatışmalara tanık olduğumuz söylenebilir. Yedi düvele yayılmış ve kendisini durmaksızın yenileyen bir serinin, takipçilerini yüzde yüz tatmin etmesini beklemek elbette saçma! Bununla birlikte Singer’ın, bir çizgi roman mitinden yola çıkarak beyazperdede kendi mitini inşa etmesi, tüm giriftliğine rağmen şüphesiz ki şapka çıkarılacak bir iş!

2014_X-Men-Days-of-Future-Past-006

Bryan Singer, o dönem şartlarında riskli bir çizgi roman uyarlaması olarak değerlendirilebilecek X-Men serisinin sadece sac ayaklarını dikmekle kalmadı, ilkinin bir adım ilerisine sıçrayan devam filmiyle birlikte, hem X-Men’in beyazperdede daha uzun soluklu bir seri olmasına kapı açtı hem de uzun vadede çizgi uyarlamaların ciddiye alınacağının sinyallerini vermiş oldu! Serinin, kimilerine göre zirvesi kimilerine göreyse en zayıf halkası olarak kabul edilen üçüncü filmde, Singer miğferini Brett Rattner’a devretti ve gelen eleştiriler ne yönde olursa olsun, sinema tarihi temiz bir süper kahraman üçlemesiyle daha tanışmış oldu!

Sonrası malum… Wolverine’in solo performansları hiçbir zaman yeterli tatmini yaratamadığı gibi, zaman içerisinde aynı şablondan çıkmış izlenimi yaratan süper kahraman uyarlamalarının da geride bıraktıkları kaloriler yüzünden, X-Men serisi de neredeyse toparlanamayacak gözüyle bakılan bir seri haline geldi! Ta ki Kick Ass’i beyazperdeye taşıyan maharetli yönetmen Matthew Vaughn “First Class” ile birlikte seriye el atana kadar!

X-Men-Days-of-Future-Past-Full-Cast-Promo-Photo

Önceleri Magneto’yu ön plana alması gereken öykü, Vaughn’ın elinde Xavier ve Magneto eksenli bir hikâyeye evirildi. Bu gün her biri devler liginin kirişinde yer alan James McAvoy, Michael Fassbender ve Jennifer Lawrence gibi isimlerle yıldız hanesini dolduran film, hem Retro konsepti hem de güçlü karakterleriyle, serinin en çok beğeni toplayan filmi oldu!

Gel gelelim serinin beyazperdedeki yaratıcısı Singer’ın projenin başına yeniden geçerek ipleri ele alacağını duyduğumuz ilk andan itibaren heyecanı ve telaşı aynı anda yaşadık! Evet! Singer seriyi beyazperdede şahlandıran isim olmakla birlikte, çizgi uyarlamalar konusundaki deneyimlerine rağmen Superman Returns hezimetinden dolayı serinin fanatiklerini haklı olarak biraz endişelendirmişti. Lakin anlatılacak öykü yavaş yavaş su yüzüne çıkmaya başladıkça, merakımız da iyiden iyiye cilalandı!

2014_X-Men-Days-of-Future-Past-003

Singer, zaman yolculuğu mevhumu sayesinde hem yeni jenerasyon hem de eski toprak mutant karakterleri bir araya getirmeyi planlıyordu. Dolayısıyla karşımızdaki film, bu zamana kadar tanık olduğumuz en kalabalık mutant panayırı olacaktı! Sadece bu fikir bile, mutantseverlerin ağızlarının suyunu akıtmak için yeterli bir sebepti zaten!

Peşin peşin söylemek gerekir ki “Geçmiş Günler Gelecek” bir ana yemek değil, daha ziyade ara sıcak niyetine tüketilecek bir film! Bu sebeple tek başına çok güçlü bir öykü barındırmak yerine, izleyiciyi serinin bir sonraki halkası olacak Apocalypse’e hazırlıyor! Böyle bir hazırlığı da serinin beyazperdede bu zamana kadar karşımıza çıkan bütün karakterlerini tek tek oyuna sokarak gerçekleştiriyor. Bir de bütün meseleyi, Kuantum fiziği ve izafiyet gevelemeleriyle doldurunca, pek çok açıdan izleyiciyi tatmin edecek draje bir seyirlik çıkıyor ortaya.

2014_X-Men-Days-of-Future-Past-004

Singer, filmin bütün rotasını, niteliklilik kaygısından bağımsız, salt eğlenceli bir film ortaya koymak üzerine çizmiş! Wolverine’i öyküye dahil edebilecek basit bir fikir, iki jenerasyonu bir araya getirirken, Marvel evrenine hakim izleyiciyi çekecek birkaç şık gönderme, izleyicinin zihnini fazla yormayacak draje bir öykü ve buram buram Retro kokan stil denemeleri… Hepsi “Geçmiş Günler Gelecek”in nihai amacına hizmet ediyor. Üstelik o bir türlü gerçekleşmeyen Magneto filmine doğru direksiyon kıran birkaç kıvrak hamle de mevcut filmde! Serinin hayranları zaten daha fazlasını istemeyecektir fakat Singer, seriye hakim olmayan izleyiciyi de rahatlıkla kucaklayacak cinsten üst sınıf bir mutant maçı tertipliyor adeta!

2014_X-Men-Days-of-Future-Past-001

Peki bütün bunlar beyazperdedeki son mutant güzellemesi olan “Geçmiş Günler Gelecek”i iyi bir film yapıyor mu? İşte perdede aradığını bulmuş bir X-Men severin tarafsız bir şekilde yanıtlayamayacağı kazık bir soru! Neticede, Singer’ın Retro soslu alametifarikası, dudak uçuklatan bir “gelecek tasviri”ne, seyir zevki yaşatan zengin aksiyon sahnelerine ya da çetrefilli bir öyküye sahip değil! Diğer yandan bahsi geçen bir X-Men filmi olduğunda bu saydığım özellikler reçetede büyük bir eksiklik doğuruyor doğrumasına da Singer’ın bunlardan medet ummasına pek de gerek yok! Kabaca “zengin bir mutant festivali” olarak değerlendirilebilecek filmde, çoğu zaman “sahneye bu sefer kim çıkacak?” sorusunu yinelemekten, bu eksiklikleri hissedecek vaktini kalmıyor bile!

2014_X-Men-Days-of-Future-Past-011

Sadece fikir aşamasında bile iki jenerasyonu bir araya getirmek bilindik olmasına rağmen merak uyandıran bir hamleydi! Yani Fassbender ve McKellen’ı; McAvoy ile Steward’ı aynı filmde görebilmek zaten başlı başına bir zevk! Diğer taraftan Wolverine gibi bir assolistten mahrum kalmayan fakat Quicksilver gibi eğlenceli bir karakteri de filme boca eden Singer; zaten kalabalık bir filmde tutturulması oldukça zor bir stratejik dengeyi yakalamayı başarmış. Neredeyse birer figüran suretinde de olsa Storm, Iceman, Kitty, Rogue, Colossus, Havok ya da Bishop’u görmeyi yadırgamadığımız bir film var karşımızda!

Filmin bir diğer artısı da elbette Peter Dinklage faktörü! Filmin has “o kadar da kötü olmayan kötü”sü Bolivar Trask suretinde bizleri hiç de şaşırtmayan Dinklage, zaten performansmetresi şık oyunculuklarla tıka basa dolmuş olan filmin, bonusu işlevi görüyor adeta!

2014_X-Men-Days-of-Future-Past-009

Sözün özü, X-Men: Geçmiş Günler Gelecek, bir taraftan yeni bir öyküyle izleyiciyi selamlarken diğer taraftan 14 yıllık X-Men macerasının kabaca seceresini çıkaran bir yıldızlar geçidi! X-Men alemini bu dakikadan sonra nasıl bir bela bekliyor emin değiliz ama Geçmiş Günler Gelecek o güne kadar bizleri süper güçlere doyurmayı başaran bir yapım!

Yorumlar

4 yorum yapılmış, Yorum yazın:
 1. The_Hulk
  01 Haziran 2014, 11:11 am

  Bir şey soracağım sizce X-Men Apocalypse yada Wolverine 2(3) filmleirnden sonra X-Men serisi devam edermi Hugh Jackman ayrılacak diye duydum.

 2. cumali
  01 Haziran 2014, 8:50 pm

  Beğenerek okudum elinize sağlık.

  the hulk : bence seri noktalanmalı tadında bırakmak lazım ki yerini hep korusun. Huck Jackman wolverine ile anıllıyor olması onun yerinin dolmuyacağı anlamına gelmiyor; ama bir başka aktörlü wolverine ve x-men filmlerini, apocalipse ve wolverine filmlerinden sonra uzunca bir süre bu kahramanları sinemada görmeyi beklemiyrum. ancak kahramanalrın bir dönem x menden ayrıldıkları farklı iyi yada kötü teamlerin hikayeleri yada misafir kahraman olarak farklı süper kahraman filmlerinde rastlarız gibime geliyor.

  Ayrıca bir x-men hayranı olmama rağmen zaten apocalipse ile yeterince x-men alemine doyucağımızı tahmin ediyorum; xmenlerden sadece gambitin hikayesinin çekilmesini isterim birde pek çok çizgiroman severin beklediği ciwil var serisinin çekilmesini merakla beklemekteyim gerçi telif hakları farklı firmalarda diye bu şimdilik bir hayal ama çizgi roman filmleri yerini sağlamlaştırmış durumda beyaz perde de.

 3. Kara Cengaver
  09 Haziran 2014, 12:06 am

  Magneto filmi var bide.elestri yazınızı pek begenmedim

 4. SUPREMX
  18 Haziran 2014, 10:17 pm

  filmi ben beğendim 3.vasat filmde yaptıkları hatayı düzenlemişler

Yorum yazın:

İsim *

Email (görünmeyecektir) *

Websitesi

Sayfa Arama Motoru

Kategoriler

Arşivler

Dost Sayfalar