“X-Men: Apocalypse” (2016) / Film Eleştirisi

 
Hakan T.Kalkan, 23 Mayıs 2016, İlk yorum yazan siz olun
Kategori: FİLM ELEŞTİRİSİ
Etiketler: ,

Olivia-Munn-Michael-Fassbender-X-Men-Apocalypse

X-Men evreninin sinema macerası 2000 senesinde başlayarak günümüzün popüler süper kahraman filmleri furyasında önemli bir rol oynamaktadır. Wolverine karakterinin kendisine ait filmleri de sayacak olursak “X-Men: Apocalypse” serinin sekizinci filmi olarak karşımıza çıkıyor. Marvel sinematik evreni ne kadar planlıysa, X-Men serisi ise bir o kadar başına buyruk bir yol izledi diyebiliriz. Ancak mutantların toplumdaki yeri fikri ve karakterlerin zenginliği seriyi daima ilgi çeker halde tuttu.

xma

2011 senesinde “X-Men: First Class” ile ivme kazanan seri 2014’de “X-Men: Days of Future Past” ile serinin ilk iki filmini yöneten Bryan Singer’a yeniden emanet edildi. Bu iki film temposu ve anlattığı hikayeyi ele alış şekli ile birbirlerinden çok farklıydılar. Ben “First Class” filmini tercih edenlerdenim. Hatta “First Class”ın içinde barındırdığı ağırlığı, tempolu “Days of Future Past” içerisinde bulamamak bende hayal kırıklığı yaratmıştı.

“X-Men: Apocalypse” filmini seyretmeden önce bu ikilem nasıl bir film izleyeceğim konusunda kafamı karıştırıyordu. Netice mi? Hemen baştan söyleyeyim. Karşımda “First Class” ve “Days of Future Past” arasında bir film buldum.

xmenBS

“X-Men: Apocalypse”den aklımda kalan ilk 3 unsur; süresinin uzun olması, görsel efekt bolluğundan yorulmam ve yeni karakterlerin (daha doğrusu tanıdık karakterlerin gençlikleri) eski kadronun yanında rol kapamaması oldu. Bu üç unsur daha farklı ele alınsaymış, belki de serinin en iyi filmi karşımızda olacakmış.

3003767-xmen_apocalypse_3_2

Bu filmde de lokomotif karakterler “First Class” filmi ile oluşturulan kadro olmuş. Bu noktada Magneto’ya ayrı bir sayfa açmak istiyorum. Michael Fassbender kesinlikle Magneto rolü için yaratılmış. Karakterin içerisindeki öfkeyi ve yaşadığı mantık çelişkilerini çok başarılı yansıtıyor. “Apocalyse”de en çok Magneto’lu sahnelerden zevk aldım. Jennifer Lawrence için de Mystique rolünde benzer yorumları yapabilirim. Filmde beni sahneye kitleyen diğer iki karakter ise Wolverine ve Quicksilver oldu. Belki Wolverine’i yeterince görememek biraz üzücüydü. Quicksilver ise “Days of Future Past” filmindekine benzer bir sahne ile bizleri eğlendirdi. Ancak bu akışın ikinci kez kullanılması bir sonraki film için de beraberinde beklentiyi getirdi.

3003772-xmen_apocalypse_8_1

Süper kahraman filmlerinin belirleyici karakterleri olan kötüler ise bu kadar karakter bolluğunda biraz da takım çalışması sebebiyle tam olarak öne çıkamamışlar. Filme adını veren Apocalyse’in detaylı bir şekilde filme aktarıldığını eklesek de aksiyon ihtiyacını ne kadar destekliyorsa bir yerlerde birşeyler eksik duygusunu da beraberinde getirmiş.

3003765-xmen_apocalypse_1_2

Mutant zenginliği içerisinde Cyclops’a da değinmek isterim. X-Men çizgi romanlarının önemli karakteri bir türlü sinemada ağırlığını hissettiremiyor. Sanırım bunun sebebi ise Cyclops’un hep yan karakterden öteye geçememesi oluyor. Belki de bir X-Men filminde mutantlardan şimdiye kadar yan karakter olarak kalanlar odaklı bir film ile bu karakterler hak ettiği değeri bulabilirler.

xmen-apocalypse

Bu filmi çok sevecekler olacağına kesin gözüyle bakıyorum. Sevemeyecek olanların ise filmi sıkılmadan izleyeceklerine inanıyorum. İyi seyirler.

FİLME PUAN VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

Yorumlar

Yorum yazın:

İsim *

Email (görünmeyecektir) *

Websitesi

Sayfa Arama Motoru

Kategoriler

Arşivler

Dost Sayfalar