“THE GREEN HORNET” KİMDİR? NEDİR?

 
Hakan T.Kalkan, 25 Nisan 2010, 1 Yorum
Kategori: ÇİZGİ ROMAN, MAGAZİN, NOSTALJİ
Etiketler:

Çizgi romanların sinema uyarlamalarına bir yenisi “The Green Hornet” (Yeşil Eşekarısı) filmi ile ekleniyor. Michel Gondry‘nin yönetmenliğini yaptığı filmin ana oyuncu kadrosunu Hollywood’un yıldız oyuncuları oluşturuyor. Son senelerde komedi filmlerinin aranan ismi olan Seth Rogen’ın Britt Reid/Green Hornet karakterini canlandırdığı filmde Cameron Diaz da Lenore Case rolü ile karşımıza çıkacak. Bu sene Oscar töreninde “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü “Inglourious Basterds” filmindeki rolü ile kazanan Christoph Waltz’ı ise Chudnofsky rolünde seyredeceğiz. Fransız yönetmen Michel Gondry’nin daha önceki çalışmaları içerisinde “Eternal Sunshine of the Spotless Mind” (2004) ve “Be Kind Rewind” (2008) gibi ses getirmiş filmler yeralıyor.

“The Green Hornet”ın çıkışı 31 Ocak 1936 tarihinde yayınlanan radyo programına dayanmaktadır. Gazete yayıncısı Britt Reid’in kötüler ile mücadele için maskeli bir kahramana dönüştüğü “The Green Hornet”de Britt Reid’e uşağı Kato da yardımcı olmaktadır. Green Hornet’in yüksek teknoloji ile donatılmış aracı “Black Beauty” (Siyah Güzellik) ve bayıltıcı gaz sıkan silahı maceralarında önemli bir yer tutmaktadır.

Aralık 1940’da ilk “The Green Hornet” çizgi romanı yayınlanmıştır. 1949 senesine kadar toplam 47 sayı devam eden çizgi romanların ilk 6 sayısı Helnit Comics tarafından yayınlandıktan sonra Harvey Comics seriyi yayınlamaya devam etti. 1967 senesinde Gold Key Comics’in yayınladığı 3 sayıdan sonra sessizliğe gömülen “The Green Hornet” çizgi romanları 1989 senesinde NOW Comics ile yeniden geri döndü ve 1995 senesine kadar yayınlandı.

“The Green Hornet”in sinema macerası ise kendi adını taşıyan 1940 yapımı film ile başladı. Toplam 13 bölümden oluşan filmi 1941 senesinde 15 bölümden oluşan “The Green Hornet Strikes” filmi izledi. 1966-1967 senelerinde ABC kanalı “The Green Hornet”in televizyon dizisini yayınladı. Britt Reid/Green Hornet’i Van Williams’ın canlandırdığı dizide Kato karakterini Bruce Lee canlandırmıştı. 1994 senesinde çevrilen Hong Kong filmi “Qing feng xia” ise İngilizce olarak “The Green Hornet” adı ile yayınlandı ve filmde Dong karakteri Kato’dan esinlenilmişti. 2006 senesinde Fransız yönetmen Aurélien Poitrimoult’in 10 dakika süren hayran filmi yayınlandı. Aşağıda bu kısa film yeralmaktadır.

“The Green Hornet” filminin gösterime giriş tarihi son olarak 14 Ocak 2011 olarak açıklandı. Son günlerde basında Sony firmasının filmden ve Seth Rogen’ın performansından memnun olmadığına dair çıkan haberler Sony firması tarafından yalanlandı. Bu hafta içerisinde filmin 3D olarak gösterime gireceğinin duyurulmasını Sony firmasının filmden memnun olmadığını destekleyen bir olay olarak görüyorum. “Avatar”ın başarısı sonrası filmlerin çevrildikten sonra 3D’ye dönüştürülerek vizyona girmesinin uzun bir süre Hollywood’un yeni silahı olacağını düşünüyorum. Aynı uygulama son olarak “Clash of the Titans” filmi için yapılmış ve 3D olarak ortaya başarısız bir görüntü ortaya çıkmıştı.

Aşağıda filmin setinden görüntüler yeralmaktadır:

“The Green Hornet” filminin ön hazırlıkları sırasında Stephen Chow‘un adı hem filmin yönetmenliği hem de Kato rolü için geçmişti ama daha sonra bu haber gerçekleşmedi. Stephen Chow’un Hong Kong sinemasına hem oyuncu hem de yönetmen olarak önemli katkılar yaptığı düşünülecek olursa en azından Kato rolü için mükemmel bir seçim olurdu. Stephen Chow’un yönetmenliğini yaptığı filmler arasında “Shaolin Soccer” (2001) ve “Kung Fu Hustle” (2004) gibi inanılmaz eğlenceli filmler yeralmaktadır. Daha sonra Kato rolü son senelerde yıldızı yükselen 1979 doğumlu  Jay Chou‘ya verildi.

Bakalım Yeşil Eşekarası vızıldayabilecek mi?

Yorumlar

Bir yorum yapılmış, Yorum yazın:
  1. ozaysen
    18 Ocak 2011, 2:22 pm

    Fragman oldukça renkli duruyor. Umarım beklentilerimizi karşılar.

Yorum yazın:

İsim *

Email (görünmeyecektir) *

Websitesi

Sayfa Arama Motoru

Kategoriler

Arşivler

Dost Sayfalar