“THE GREEN HORNET” GÖSTERİME GİRDİ

 
Hakan T.Kalkan, 17 Ocak 2011, 8 Yorum
Kategori: BOX OFFICE, MAGAZİN
Etiketler:

2011’in ilk çizgi roman uyarlaması “The Green Hornet” filmi geçtiğimiz hafta Amerika’da gösterime girdi. 3D olarak gösterime giren filmin hasılat rakamları belli oldu:

14.01.2011: $11,167,000
15.01.2011: $12,730,000
16.01.2011: $9,802,000
17.01.2011: $6,300,000

Tahmini bütçesi $120 milyon olan film ilk dört günde Amerika’da $40 milyon hasılat elde etti. İzleyicilerin %61’i erkek izleyicilerden oluşmuş. Toplam 5,700 salonda göstrime giren film salonların %69’unda 3D olarak gösterilmiş.

Filmin çekimleri sırasında çıkan olumsuz eleştiriler filmin yapılan ön gösterimlerinde yapılan olumlu eleştiriler ile sinemaseverleri sevindirmişti. Ancak film eleştirmenleri gösterime giren filme halen mesafeli davranmayı tercih ediyorlar.

Yönetmenliğini Michel Gondry’nin (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) yaptığı filmin başrollerinde Seth Rogen, Jay Chou, Cameron Diaz, Tom Wilkinson ve Christoph Waltz yeralıyor.

Ülkemizde “Yeşil Yaban Arısı” olarak 18 Şubat 2011’de vizyona girecek filmin basın bülteni yayınlandı. Aşağıda bültenden alıntı yeralmaktadır:

“Yapımcı Neal H. Moritz “Çocukken The Green Hornet/Yeşil Yaban Arısı’nı gerçekten çok severdim,” diyor. “Bruce Lee’nin Kato’yu canlandırmasına ve Van Britt Reid rolündeki Van Williams’a bayılıyordum. Bu benim için bir dileğin gerçekleşmesiydi. Başka biri The Green Hornet/Yeşil Yaban Arısı’nın filmini yapacak diye kıskançlıktan çatlıyordum.”

1930’lu yıllarda bir radyo piyesi olarak doğan The Green Hornet/Yeşil Yaban Arısı tüm mecralarda– sadece radyoda değil film serilerinde, çizgi romanlarda, 1960’lı yıllarda bir sezon süren ve Bruce Lee’nin ABD’de yıldızlık mertebesine ulaşmasını sağlayan televizyon dizisinde-pek çok hayran kazandı. Yeni filmi, The Green Hornet/Yeşil Yaban Arısı’nı ilk uzun metrajlı macerasıyla karşı karşıya bırakıyor ve maskeli intikamcıyı yeni nesil hayranlarına tanıtıyor.

Filmin yönetmenliğini Michel Gondry üstlendi. Yapımcılar projeyi yönlendirirken, birkaç yönetmen projeyle ilgilendiklerini belirtti; ancak Gondry gibi biriyle çalışma fırsatı, geri çevrilecek bir şey değil. Kafa karıştıran filmler yapmasıyla ünlü Gondry’nin ortaya çıkarmak istediği filmin, Moritz, Rogen ve Goldberg’ün baştan beri yapmak istedikleri filme kendi üslubunu katması olduğunu öğrenmek yapımcıları çok heyecanlandırdı. Moritz “Michel’in yaratıcı dehasına sahip biriyle çalışmak bizim için büyük şanstı,” diyor. “Başlangıçta, Michel’in projeyle ilgilenmesi beni çok heyecanlandırdı– onun büyük bir hayranı ve yıllardır arkadaşıyım.– ama bu filmin eğlenceli bir aksiyon-komedi olması gerekiyordu. Onun da istediği bu muydu? Yoksa onun tarzının çok mu dışındaydı? Michel bunu büyük bir Hollywood filminin şablonunu alıp kendi sesini, görüntüsünü ve havasını katma fırsatı olarak gördü- yani evet, bu bir gişe filmi ama aynı zamanda bir Michel Gondry filmi.”

Gondry, “Bu türde bir film yapma fırsatım olmuştu ama bu tip filmler genelde içi boş olur -bir kişi dünyayı kurtarır- ve ben de o adamla özdeşleşmem. Perdede görünen adamların kusurlu, mizah duygusuna sahip hatta zaman zaman kaybeden biri olmasını severim. Bu filmde bana çekici gelen şey de bu oldu,” diyor.

Gondry “Bir ‘numaranızın’ olması tehlikelidir,” diye devam ediyor. “Elbette, benim özel imzamı taşıyan sahneler olacak ama kimse geçmişteki işlerini tekrarlamak istemez. Teknik sinemacılığı gerçek oyunculukla birleştiren filmler yapmak istiyorum. Bu büyük bir aksiyon-komedi ve bir sürü efekti var; ancak bu efektlerin büyük bölümünü kamerayla yakaladık. Oyuncular yetenekli ve eğlenceliydi; böylece sonuçta harika bir performans ortaya çıktı.”

“The Green Hornet” hakkında detaylı bilgi almak isteyenleri buraya beklerim. Seth Rogen filmlerini seven birisi olarak bu filmin iyi bir eğlencelik olacağına inanıyorum.


Yorumlar

8 yorum yapılmış, Yorum yazın:
 1. bedirhanx
  19 Ocak 2011, 7:15 pm

  acaba kahramanın adını neden yeşil yaban arısı koymuşlar

 2. Kahramanlar Sinemada « utkuozdemir
  21 Ocak 2011, 3:21 am

  […] THE GREEN HORNET” GÖSTERİME GİRDİ […]

 3. Kahramanlar Sinemada « ynsilef
  21 Ocak 2011, 4:21 pm

  […] “The Green Hornet” gösterime girdi BeğenBe the first to like this post. […]

 4. Salih Aşkın
  15 Şubat 2011, 5:47 pm

  Filmin başro oyuncularında Cameron Diaz’ın özel videosu facebook.com/beyazperdecom’da

 5. Mahmut Yücelgen
  15 Şubat 2011, 5:48 pm

  4 gözle bekliyoruz 🙂

 6. 35.5
  23 Şubat 2011, 2:02 pm

  Dün seyrettim 3D olarak. Gayet keyifliydi. Bruce Lee’ ye de, filmin başlarında, yeni Kato’ nun çizimlerinde rastlıyoruz. Hoş bir gönderme olmuş. James Franco’ nun, kısa da olsa Seth Rogen ile (karşılıklı sahneleri olmasa da) “Pineapple Express” (Uçuk Kafalar) dan üç sene sonra aynı filmde oynaması ve “Terminator 2:Judgment Day” in, John Connor’ ı Edward Furlong’ u film de görmek keyifliydi 🙂

 7. 35.5
  23 Şubat 2011, 2:05 pm

  Bir de en güzeli, ben Google’ da “The Green Hornet” aratırken buldum bu şahane siteyi 🙂

 8. Hakan T.Kalkan
  23 Şubat 2011, 4:12 pm

  @35.5, bir güzel haber daha vereyim. Filmi haftabaşında seyrettim ve eleştiri yazımı hazırladım. En geç yarın sayfada yayınlayacağım. Film ile ilgili tespitlerin çok yerinde olmuş. Biran benim yazımı okudun zannettim:)

Yorum yazın:

İsim *

Email (görünmeyecektir) *

Websitesi

Sayfa Arama Motoru

Kategoriler

Arşivler

Dost Sayfalar