Star Wars Serisi Yönetmenini Buldu!

 
Hakan T.Kalkan, 26 Ocak 2013, 1 Yorum
Kategori: MAGAZİN
Etiketler:

jjabrams_starwars

Kasım 2012’de Lucasfilm’i Disney’in satın almasından sonra Star Wars serisinin yeniden başlayacağı açıklanmıştı

2015’de gösterime girmesi hedeflenen “Star Wars: Episode VII” filmi için uzun süredir devam eden yönetmen arayışı sonunda bitti ve J.J. Abrams ile anlaşıldığı açıklandı. J.J. Abrams ile anlaşılmadan önce adı geçen isimler arasında Zack Snyder (300/Watchmen/Man of Steel), Jon Favreau (Iron Man), Matthew Vaughn (Kick-Ass/X-Men: First Class) ve Ben Affleck (Argo) vardı.

J.J. Abrams’ın seçilmesinde Steven Spielberg’in etkisi olduğu da iddaa ediliyor. Filmin senaristi ise Michael Arndt olacak.

star-wars-movieskinberg

J.J. Abrams kimdir? 1990ların sonunda TV dizisi yapımcısı ve senaristi olarak başlayan kariyeri sinema yönetmenliğine doğru ilerledi. Yarattığı TV dizilerinden özellikle “Lost” dizisi inanılmaz büyük bir başarı elde etti. Diğer TV dizileri olarak da Felicity, Alias, Fringe, Alcatraz, Person of Interest ve Revolution’ı sayabiliriz.

Dizilerinde daima bilinmeyen gizemli bir ana olay etrafında yeni gizemli olaylar yaşanmaktadır. Ancak bu merak ortamını dizilerinin finalinde başarılı olarak sonlandırabildiğini söylemek biraz zordur. Özellikle “Lost” dizisinin finalinden sonra kendi kendime “Bu kadar sene boşuna mı seyrettim?” diye az düşünmedim ve günümüzdeki çoğu insan gibi dizikolik olmaktan “Lost”un başarısız finali sayesinde kurtuldum.

starlosts

J.J. Abrams’ın sinema kariyerinde yönettiği filmler: “Mission: Impossible III” (2006), “Star Trek” (2009), “Super 8” (2011) ve Mayıs 2013’de gösterime girecek olan “Star Trek Into Darkness”.

Star Trek gibi popüler kültürün önde gelen markasının sinema filmlerini yöneten kişinin Star Wars serisini de yönetmeye başlamasını inanılmaz mantıksız buluyorum. J.J. Abrams’ın çalışmalarında kendi tarzı hakimiyetini baskın bir şekilde hissettirir. Akıcı dialoglar, yerinde ve etkileyici aksiyon sahneleri ve yüksek merak duygusu!

TV dizilerinde karakter yaratmak ile sinema filminde bir karakteri yaratmak arasında çok ciddi fark vardır. “Star Trek” filmini eğlenerek seyretmiştim ama bu “Star Trek” için yeterli miydi? Kesinlikle HAYIR! Karşımızda 10 numara popcorn filmi vardı, asla seneler sonra hatırlanacak bir film yoktu.

new_star_trek

Star Wars’a geri dönecek olursak, yönetmenin başarısının ardında kesinlikle senaryo yatmaktadır. Michael Arndt‘ın doğru seçim olduğuna inanıyorum. Eğer J.J. Abrams çok fazla senaryoya dahil olmazsa karşımıza senaryosu sayesinde harika bir Star Wars filmi de çıkabilir.

Sözlerimin özeti; Star Wars serisinin J.J. Abrams’ın birbirine benzeyen işleri gibi olma riski yüksektir! Star Wars serisi bir popcorn filminden daha fazlasıdır!

(popcorn filmi nedir? haftasonu sinemalarda mısır yiyerek seyredilen duygu derinliğinden yoksun, aksiyonu dozu çok yüksek olan eğlencelik filmlerdir)

Yorumlar

Bir yorum yapılmış, Yorum yazın:
  1. barış
    26 Ocak 2013, 3:49 pm

    aynen katılıyorum jj ne kadar filmden ve mistik dalgalardan anlasa da starwars büyük bi seriydi inşalla bizi yanıtır lucas yine başta olmalıydı ne kadar satmış olsa da

Yorum yazın:

İsim *

Email (görünmeyecektir) *

Websitesi

Sayfa Arama Motoru

Kategoriler

Arşivler

Dost Sayfalar