Sansürde Son Nokta!

 
Hakan T.Kalkan, 30 Aralık 2011, 2 Yorum
Kategori: MAGAZİN

Arkadaşlar, sinema blogları olarak birbirimizle geçen seneler içerisinde çok güzel dialoglar kurduk. Olaya asla “hangimiz daha iyi” şeklinde bakmadık ve “beraber daha güçlü oluruz” şeklinde yaklaştık.

Bugün yaşanan bir olaya gerçekten ne diyeceğimi bilemiyorum. Öteki Sinema sayfasının senelerdir ortaya çıkardığı işi hayranlıkla takip ederim ve sayfanın editörü Murat Tolga Şen’e de daima bu düşüncelerimi iletirim. Öteki Sinema ailesi her zaman olduğu gibi bir filme kaliteli bir eleştiri yazısı yazmış ve bu yazı bu sabah itibarıyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan onlara gelen bir mail ile “yasaklı” sınıfına girmiş!

Filmin adı “A Serbian Film” ve sayfada yer alan eleştiri yazından bir bölüm:

“kutsalı olan, tabuları olmadığına inansa da kimi gördüklerinden kolayca etkilenen, adult/porno sektöründen hazzetmeyen arkadaşlar, mümkünse film hakkında ne birşeyler araştırsınlar, ne okusunlar, ne de rastlayınca gözucuyla baksınlar. Bu yazdıklarım genelde provokatif anlamda ilgi çekmeye, merak duygusunu körüklemeye daha fazla yarar; ancak samimiyetimden emin olun ve uzak durun.”

Bu duruma ne denir ki! Sanırım “Sansürde son noktaya” geldik ama onu da diyemiyorum. Sanırım önümüzdeki günlerde çok daha beklenmedik olaylara da şahit olacağız…

Konuya çok ciddi tepki var. İşte konu ile  ilgili kısa sürede yayınlanan haberler:

http://www.beyazperde.com/haberler/filmler/haberler-51233

http://sansuresansur.blogspot.com/2011/12/oteki-sansur.html

http://postdijital.com/btk_tib-sansurler-ulkesinin-sansur-uygulayan-eli/

http://laforgueblog.blogspot.com/2011/12/her-vatandas-sansuru-tadacaktr.html

http://eksisinema.com/oteki-sinemaya-sansur/

Yorumlar

2 yorum yapılmış, Yorum yazın:

Yorum yazın:

İsim *

Email (görünmeyecektir) *

Websitesi

Sayfa Arama Motoru

Kategoriler

Arşivler

Dost Sayfalar