“Kick-Ass 2” (2013) / Film Eleştirisi

 
Hakan T.Kalkan, 16 Ağustos 2013, 17 Yorum
Kategori: FİLM ELEŞTİRİSİ
Etiketler:

2013_kick_ass_2-wide

2010 senesinde gösterime giren “Kick-Ass” filmi özellikle çizgi roman severler tarafından olumlu eleştiriler almıştı. “Kick-Ass 2” filmi ilk filmin kaldığı yerden devam ediyor.

Yazar Mark Millar ve çizer John Romita Jr.’ın yarattığı “Kick-Ass” çizgi romanı Şubat 2008’de yayımlanmaya başlamıştı. Üçleme olacağı açıklanan serinin üçüncü bölümünün yayımına Haziran 2013’de başlandı.

KickAssKick-ass_2KickAss3

İlk filmin yönetmeni Matthew Vaughn’ın X-Men serisine dahil olmasından sonra ikinci filmin yönetmen koltuğuna nispeten tanınmayan bir yönetmen olan Jeff Wadlow geçti. Oyuncu kadrosu ise ilk filmdeki ana oyuncu kadrosunun üzerine çok sayıda yeni karakter eklenerek karşımıza çıkıyor.

kick-ass-2-aaron-taylor-johnson-kick-ass-chloe-grace-moretz-hit-girl-600x329

2010 yapımı ilk film ülkemizde gösterime girmemişti. “Kick-Ass 2” ise bu sefer ülkemizde gösterime girecek. Şiddet sahnelerinin yoğun olduğu film için 15 yaş sınırlaması olduğunu unutmayınız! Hatta çizgi romanda yer alan iki sahne filmde yüksek şiddet içeriği sebebiyle sansüre uğramış ve kullanılmamış.

Filmin Türkçe adı olarak da “Göster Gününü” seçilmiş. Bence “Bas Tekmeyi” gibi bir tercih daha güzel olabilirdi.

Çizgi roman severler için bir güzel haber vermek isterim. Türkçe olarak yayımlanan ilk kitaptan (bakınız) sonra ikinci kitap da çok yakında Türkçe olarak yayımlanacak!

kickass2_characters

“Kick-Ass 2” filmi hakkında düşüncelerimi anlatmam çok kolay olacak. İlk filmi beğendiniz mi? Cevabınız “Evet” ise bu filmi de beğeneceğinize inanıyorum. İlk filmi beğenmediyseniz “Kick-Ass 2″den mutlaka uzak durun.

İlk filmi seyretmeyenlerin de bu filmi izlerken pek zevk almayacağını düşünüyorum çünkü “Kick-Ass 2” tam anlamıyla bir devam filmi ve film içerisinde ilk filme çok fazla gönderme yapılıyor. Özellikle karakterler arası ilişkilerin derinliğini yakalamanız pek mümkün olmayacaktır.

aaron-taylor-johnson-chloe-grace-moretz-kick-ass-2-600x399

Kısaca filmin konusuna da bakalım: Dave (Kick-Ass) ve Mindy’nin (Hit Girl) süper kahraman olma istekleri halen baskın gelmektedir. Ancak aile ve okul-gençlik yaşantılarının gereklilikleri her ikisini de zorlamaktadır. Dave ve Mindy’nin sıradan insanların kahraman olabileceğini göstermelerinin ardından sokaklar onların izinden giden kahraman adayları ile dolmaya başlamıştır. Bir yandan da ilk filmde Red Mist kimliğini kullanan Chris D’Amico’un yeni karakter arayışı sonuçlanmıştır.

kick-ass-2-john-leguizamo-christopher-mintz-plasse-600x422

Süper kahraman ve süper kötülerin gruplaşmaları onları büyük bir çatışmaya doğru sürüklemektedir.

kickass24

Yukarıda belirttiğim gibi ikinci filmde çok fazla yeni karakter var. Sıradışı bu karakterler filme kesinlikle büyük bir renk katıyor. Filmde Colonel Stars and Stripes karakterinde usta komedyen Jim Carrey karşımıza çıkıyor. Mother Russia karakteri ise favori karakterim oldu.

kickass26

Diğer önemli yeni karakterler aşağıdaki görsel yer alıyor:

kickass2_new_characters

Film boyunca süper kahraman ve çizgi roman dünyasına çok sayıda gönderme yapılıyor. “Geek”ler için bulunmaz bir fırsat ortaya çıkıyor. Hayatımızın parçası olan teknolojinin filmlerde kullanımı bazen itici bulmama rağmen bu filmde başarılı bir şekilde kullanılmış. Daha çok günümüzün gençliğinin mizahi yansıması için popüler sosyal medya ve ağlar filme serpiştirilmiş.

bilde

İlk filmin müzikleri harikaydı. “Kick-Ass 2″de ilk film kadar film içerisinde müziklerin vurucu kullanımına denk gelmedim. Ancak müzik kullanımı filmde yine yoğun ve başarılı sınıfına girecek kadar iyi.

Şimdiden “Kick-Ass 3” filmini beklemeye başladım! İyi seyirler…

Yorumlar

17 yorum yapılmış, Yorum yazın:
 1. Demir Adam
  16 Ağustos 2013, 9:50 am

  Filmi heznüz izlemedim ama başarılı bir olmuşdur diye düşünüyorum. 🙂

 2. Gramilla
  16 Ağustos 2013, 10:31 am

  Pek beklediğim bi film değil bu.

 3. byEMRRR
  16 Ağustos 2013, 2:27 pm

  Ben bu filmi cok uzun zamandır bekliyorum ve süper kahraman olmak süper güçlerin olduğu anlamına gelmez 🙂

 4. byEMRRR
  16 Ağustos 2013, 2:30 pm

  Hakan abi jim carrey filmdeki performansı nasıldı ?

 5. Gramilla
  16 Ağustos 2013, 8:47 pm

  Film’i hiç sevmem ilk filmi de izlemedim. Bu filmi de izlemeyecem.

 6. byEMRRR
  16 Ağustos 2013, 9:36 pm

  Madem beğenmiyorsun o zaman niye yorum yapıyorsun 🙂

 7. Gramilla
  16 Ağustos 2013, 10:35 pm

  Ne yani filmi beğenmediğim için yorum yazamam diye bi kuralmı var. 🙂

 8. Demir Adam
  16 Ağustos 2013, 10:51 pm

  Arkadaşlar gerksiz yorumlar yapmayın yaaa.

 9. Berkay
  17 Ağustos 2013, 12:35 am

  Elinize sağlık Hakan abi. @Gramilla izlemediğin filmlere nasıl beğenmedim diyebiliyosun anlamadım. Filmi çok beğendim fakat biraz kısa geldi bana keşke daha uzun olsaymış olaylar biraz hızlı gelişti. Jim Carrey’nin ses tonu çok hoşuma gitti batman havası vardı birazcık. Ayrıca sonda bir ekstra sahne vardı yazılardan sonra bayağa beklemeniz gerekiyor kaçıranlar için SPOILER the motherfucker köpek balığından kurtuluyor yani ölmüyor fakat durumu bayağa kötü bacaklarını falan kaybediyor

 10. Baki
  17 Ağustos 2013, 2:41 am

  @Hakan abi, müzikler gerçekten çok iyiydi, bestecisi ilk filmini besteleyen adamdı (Henry Jackman) Hatta ilk filmdeki giriş müziğini 2. filmde de girişte kullanmışlar ayrıca ilk filmdeki bitiş müziğini (Roketle uçtukları zaman) 2. filminde bitişinde kullanmışlar (Hit-Girl motorla gitti ve Dave’in antreman yaptığı zaman)

  Film gerçekten çok iyiydi, göndermeler dehşetti!
  İlk filmi çok beğenmiştim, çok tutulmuştum. 2. filmi merakla bekliyordum hatta facebook sayfası bile açmıştım, iyi gidiyordu ama sildim 😀 Filmde ilk filmde olduğundan daha çok karakterin olması ölümleride beraberinde getirdi tabi, ama SPOILER babasının ölmesi falan çok kötüydü ve Colonel Stars and Stripes (Jim Carrey) nin ölmeside kötüydü. İlk filmi gibi buda çok kanlı bir filmdi, ilk filmle bağlantısını kesinlikle koparmamışlar, kaldığı yerden devam ediyordu. SPOILER SPOILER filmin son sahneleri iyiydi, herhalde Kick-Ass 3’te kostüm değilde Zırh giyecek çünkü maskeyi çelikten yapmış, Iron Man gibi 😀 Kesinlikle izlemelisiniz, ilk filmden 14 dakika daha kısa ama ilk film karakterin doğuş filmi olduğu için biraz daha uzun oldu tabi, birde ilk filmi 30 Milyon dolar’a çekilmişken 2. filmi 28 Milyon dolar’a çekilmiş ben 2. film için tahmin ettiğim bütçe 40 Milyon dolardı ama değilmiş 😀

 11. Gramilla
  17 Ağustos 2013, 8:58 am

  @Berkay, bunu izlemedim ancak ilk filmi izledim bana çok kötüydü ve bu filminde öyle olacağını düşünüyorum.

 12. Demir Adam
  17 Ağustos 2013, 10:16 am

  @Gramilla, ben ilk filmi izledim hiç fena sayılmazdı, hem sen ikinci filmi izlememişsin nerden biliyorsun kötü bir film olduğunu.

 13. byEMRRR
  17 Ağustos 2013, 12:38 pm

  Eskişehirde yok anlamadım çok bekliyordum

 14. Demir Adam
  17 Ağustos 2013, 8:50 pm

  Filmi daha bu gün izledim ve çok beğendim super olmuş. 🙂

 15. Justice League
  17 Ağustos 2013, 11:42 pm

  Çok güzel bi filmdi.

 16. ufuk
  10 Aralık 2013, 12:16 am

  filmin sonunda çalan şarkıyı bilen varmı ???

 17. heredot
  23 Aralık 2014, 11:55 pm

  farklı çizgisi olan bir seri.beğeniyorum ve devamının gelmesini bekliyorum.

Yorum yazın:

İsim *

Email (görünmeyecektir) *

Websitesi

Sayfa Arama Motoru

Kategoriler

Arşivler

Dost Sayfalar