“Kick-Ass 2″ (2013) / Film Eleştirisi-2

 
Hakan T.Kalkan, 20 Ağustos 2013, 8 Yorum
Kategori: FİLM ELEŞTİRİSİ
Etiketler:

(Kick-Ass 2 filmine bir de Fatih Yürür’ün kaleminden bakalım…)

kick_ass_2_2013_movie-banner

SÜPER KAHRAMAN OLMAK MI DAHA ZOR YOKSA ERGEN OLMAK MI?

Kick-Ass hadisesine bulaştığımız ilk günden bu yana üç koca yıl geçmiş! Benim açımdan oldukça uzun geçen bir ön yargı kırılması sürecinden geçtiğini söylemek isterim Kick-Ass’in! Açıkçası, kulak aşinalığından mustarip olduğum ve yollarını aman aman gözlemediğim bir çizgi roman uyarlamasıydı Kick-Ass benim için. Fakat projenin arkasındaki ismin, özellikle Layer Cake ile beni mest etmiş olan Matthew Vaughn olduğunu öğrendiğimde, hiç düşünmeden saldırmıştım filme!

kick-ass2_2013_002

Filme dair ön yargımı besleyen bir diğer faktör ise Nicholas Cage’in varlığıydı. Özellikle son dönemde, nitelik ayırt etmeksizin yer aldığı projelerin neredeyse tamamından yaka silkmiş olmamın etkisi de büyüktü bunda! Ne mutlu ki korktuğum başıma gelmedi! Kariyerinin büyük bir kısmında, kallavi bir süper kahraman kostümü giyme hayalleri ile yanıp tutuşan Cage’i (Ghost Rider’ı saymazsak) bu hayaline kavuşturmasıyla da nam salan Kick-Ass; özellikle ülkemiz izleyicisi için, kelimenin tam anlamıyla bir 2010 sürpriziydi! Hatta aradan geçen bu üç yıl içerisinde Kick-Ass’in gazından nemalan ufak tefek yapımlar da mantar gibi türemişti.

Kick-Ass kabaca, pek çok çizgi roman takipçisinin, hiç değilse hayatlarında birkaç defa muhabbetlerine meze yaptıkları “amatör suçla savaş” hadisesini, günümüz sosyal medya mecrası ile birleştiren ve süper kahramanlık müessesesini; kabaca kötülere karşı savaşmak adına tutkuyla işe asılan gençlere arz eden bir yapımdı. Bu süreç her ne kadar üstüne geçirdiği ultra saçma dalgıç kıyafeti ile şeberen genç Dave’i, bir suçla mücadele “edememe” militanına dönüştürse de; Hit Girl ve Big Daddy gibi kelimenin tam anlamıyla gerçek bir organize suçla savaş timi ile karşılaşan kahramanımızın, başkalarına da ilham vermesini sağlamıştı.

kick-ass2_2013_001

Dolayısıyla, neredeyse bir süper kahraman parodisi olarak başlayan Kick-Ass, kısa sürede şiddet dozu yüksek bir intikam öyküsüne evriliyordu ki; ilk filmi güzel (ve biraz da orijinal yapan) şeker kıvamındaki kostüm renkleri ile tezat oluşturan şiddet dozajıydı. Tabi filmdeki şiddet çok fazla eleştirildi, hatta henüz 14 yaşında olan Hit Girl’ün bol salçalı eylemleri, şiddet pornografisi olarak da nitelendirildi. İyi de, Romita ve Millar Jr. İkilisinin de çizgi öykülerinde yapmaya çalıştıkları şey buydu zaten! Eleştirmenleri bu kadar irkilten, böylesine ağır bir grafik şiddetin, hani tam tabir ile mainstream piyasaya bu kadar çok sevilmiş ve bağırlara basılmış olmasıydı belki de…

Her neyse… Aradan üç yıl geçti… !!!SPOILER!!! Kahramanlarımız da farklı yollardan ve farklı gündelik kaygılar eşliğinde hayatlarını sürdürmeye devam ettiler. Kick-Ass 2’de Hit Girl, babasının dostu olan dedektif Marcus’un himayesi altına girerek, normal bir okulda, normal insanların arasına karışır. Marcus’a göre, Mindy’nin çocukluğu, babasının intikam planları yüzünden elinden alınmıştır. Bu sebeple, bir taraftan ergenlik sorunları ile cebelleşen Mindy’nin özel yeteneklerini kamufle edebilmesinin yolu, suçla savaş saçmalığından vazgeçme ve gündelik hayata adapte olmasından geçmektedir.

kick-ass2_2013_011

Diğer taraftan, Dave, Kick-Ass maskesinin ardında yaşadığı adrenalin dolu günleri geride bırakmıştır. Hayatına hükmeden amaçsızlıktan kurtulmak adına, o saçma sapan dalgıç kıyafetini yeniden giyebilmek için yanıp tutuşmaktadır. Bu merakı, onu bir dolu ucubik süper kahraman kostümlü kafadarın bulunduğu suçla savaş ekibinin kapısına götürecektir. Üstelik ekibin başında, birkaç contası gevşemiş olan Stars And Stripes vardır.

Mindy, ilk etapta, amatör klasında değerlendirdiği Dave ile suçla savaş olasılığına pek sıcak bakmaz. Fakat Dave, bir şekilde Mindy ikna eder ve garip bir Batman ve Robin eküriliğine soyunurlar. Fakat Mindy, kendi hayatında baba figürü olarak bellediği Marcus’un koyduğu kurallara uymak için, suçla savaş curcunasından kaçınır. Sorumlulukları ve dertleri nispeten daha şeffaf görünen Dave, kabul edildiği süper kahramanlar örgütü içerisinde, kötü adamlar ile mücadeleye kendini kaptırır. Mindy’nin mücadelesi ise daha sığ olmasına rağmen daha çetindir. Çünkü her ne kadar kendini onlardan biri olarak görmese de, okulun havalı kızlarının arasına katılır. Tabi bütün bunlar olup biterken, hain evlat Chris de Motherf***er olarak, akla gelebilecek en mide bulandırıcı kostüm ile geri döner. Tabi suç vebasını tüm şehre yaymak için, Mother Russia, Genghis Carnage ve The Tumor gibi manyaklık abidelerinden de yardım almayı ihmal etmez!

kick-ass2_2013_007

Bir ana karakter olarak Kick-Ass’i yeniden –neredeyse yancı olarak izliyoruz filmde. Kötü adamlardan dayak yeme huyunu bir türlü terk edemeyen kahramanımızın cephesinde, birkaç epistemolojik ergen sorgusundan fazla bir değişim yok! Asıl değişimi yaşayan ve hikâyenin yükünün büyük bir kısmını omzunda taşıyan kişi ise Mindy, nam-ı diğer Hit Girl. Fakat Mindy’nin lise tayfasına kendini kabullendirme çabaları, hüsranları ve ergenlik sıkıntıları; filmi orta çaplı bir yeni yetme romantizmine buluyor. Dolayısıyla Kick-Ass ister istemez, ilk filmdeki süper kahraman parodisi kalıplarından ve aksiyon rayından çıkıyor. Eh! Bu tür, üç yıl önce olduğu kadar yeni değil bizler için. Dolayısıyla farklı soslara ve baharatlara ihtiyaç duyuyor ister istemez fakat adım adım bir seriye dönüşecek olan böyle bir uyarlamanın, odağını doğrudan ergen kitlenin radarına çekmesi de canımızı sıkıyor tabi!

kick-ass2_2013_006

Filmografisi ağırlıklı olarak televizyon projeleriyle ya da Cry Wolf gibisinden vasat gerilim örnekleriyle dolu olan Jeff Wadlow’u eğer ki Never Back Down gibi ruhsuz bir aksiyon filmini kıstas alarak seçtilerse yapımcıların vay haline! Vaughn’un aksine (ki rüştünü X Men: First Class ile ele güne bir kere daha kanıtlamıştı) Wadlow, ardında neredeyse bir tane bile akılda kalıcı sahne bırakmadan perdeyi kapatıyor.

Her ne kadar Cage’in son dönem işlerinden haz etmemiş olsam da, ilk filmin ağırlık noktası açısından Big Daddy’nin büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve Cage’in bu rolü üstüne başına batırmadan taşıdığını gönül rahatlığıyla kabul ediyorum! İkinci filmde bu ölçekte filmi sırtlayıp götüren bir karakter yok! Yani Mindy’i dışarıda tutarsak Dave’in bu görevi yerine getirdiğini söylemek oldukça güç! Ki zaten ilk iki film süresince sanki Dave, devam filmlerine hazırlanan bir çeşit çömez süper kahraman izlenimi uyandırıyor daha çok!

kick-ass2_2013_009

İlk filmde, Mark Strong’un suretinde izlediğimiz Frank kıvamında bir kötü karakter de yok filmde! Adet yerini bulsun diye filme eklenmiş Ralp Amca da, Chris’in kamberi Javier’da filme neden eklendiğine bir türlü anlam veremediğimiz karakterler. En azından çizgi hikayede kapladıkları alan, filmde biraz daha genişletilerek, bu yan karakterler daha işlevsel bir role büründürülebilirdi. Bütün bu ihtimaller eriyip bitince, kötüler cenahında dikkat çekebilecek tek karakter olarak, beyazperdede ilk –ve belki de tek sınavını veren Olga Kurkulina’nın hayat verdiği Mother Russia kalıyor geriye!

Filmde çok fazla karakter var. O kadar fazlalar ki, karakterlere yaklaşabilmek pek de mümkün değil. Bu sebeple bu karakterlerin kendileri de, öyküleri de epey havada kalıyor. Zaten bu popülasyona bakarak, karakter odaklı bir süper kahraman parodisi izlemeyeceğimizi anlıyoruz. Doğal olarak filmin diğer kozlarına yöneliyoruz. Peki nedir bu kozlar? Seyircinin aksiyon ve grafik şiddet beklentisine oynamak elbette!

kick-ass2_2013_004

Grafik şiddet pek çoğumuzun suçlu zevki olsa da, ilk filmin aldığı tepkilere bakarak, yapımcıların bu filmi daha ferah bir alana yayma pahasına, çiğ şiddeti azalttıklarını görüyoruz. Zaten filmin oyuncularından Jim Carrey de, filmdeki şiddet içeriğini onaylamadığını sosyal mecralarda bolca çığırmıştı. Tabi böyle bir projede rol aldıktan ve iş bittikten sonra böyle bir çığırtkanlığa soyunmasını “günah çıkartma” olarak nitelendirenlerin sayısı da pek az değildi hani! Lafı geçmişken, Carrey’nin de “kallavi karakter boşluğu”nu dolduramadığını üzülerek belirtmek isterim. Uzun zamandan beri perdede istediğimiz surette karşımıza çıkma şansını elde etmiş Carrey adına büyük israf!

Manzara aşağı yukarı bu olunca Kick-Ass 2’nin en büyük kozu aksiyon gibi gözüküyor. Yani en azından seyircinin beklenti şıkları içerisinde elde bir tek aksiyon içeriği kalıyor. Fakat ilk filmdeki bir kısmı eklektik dövüş kaleografilerini bu filmde aramak da sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Ne yazık ki yönetmen Wadlow’un aksiyon anlayışı, Hollywood usulü sığ karmaşadan ibaret. Hele ki büyük bir aksiyon potansiyeli taşıyan final kısmında, kimin elinin kimin cebine girdiğinin belli olmaması filmin bu avantajının da önünü tıkamış! Yine de Mother Russia ve Hit Girl’e şans tanıyabilirsiniz. Fakat ilk filmde Big Daddy’nin kötü adamları tarumar ettiği o lezzetli planın onda birini bile bu filmden beklemeyin.

kick-ass2_2013_008

Sonuç olarak, her devam filmi kaçınılmaz olarak öncülünün yükünü sırtında taşır. Kick-Ass gibi bir film, her ne kadar sürpriz faktörünün yardımıyla da olsa, haklı bir popülarite yakaladı! Bu sinemasal hadise doğal olarak pek çoğumuzu heyecanlandırdı. Fakat Kick-Ass 2, çıtayı yükseltemese bile (ki zaten böyle bir beklentimiz yoktu!) ilk filmin mirasının bir kısmına sahip çıkarak işi kotarabilirdi. Ama karşımızdaki film, izleyicinin ilk filmde seriye bahşettiği krediyi büyük ölçüde sömüren bir film! Sinema tarihi çuvallayan ikinci filmlerin ardından yeniden kanatlanan üçlemeler de gördü pek tabi! O halde umudumuz hem bir karakter olarak hem de bir devam halkası olarak kanatlanacak olan üçüncü Kick-Ass’e kaldı diyelim o halde… Şimdilik…

Yorumlar

8 yorum yapılmış, Yorum yazın:
 1. Demir Adam
  20 Ağustos 2013, 10:30 am

  Film süperdi izlerken çok zevk aldım ve son olarakda yazı içinde teşekkürler.

 2. Berk
  20 Ağustos 2013, 3:21 pm

  Fatih Yürür eğer yanılmıyorsam bu yazı sana ait, eline sağlık teşekkür ederim. Filmde fena sayılmazdı bundan daha iyisini yapabilirler bence önümüzdeki yıllarda.

 3. Sinema
  21 Ağustos 2013, 10:29 am

  kick-ass hangi firmaya ait dc yamı yoksa marvel elemi

 4. Pomeron
  23 Ağustos 2013, 3:56 pm

  @Sinema

  Marvel’a ait.

  Filme dair ilk fragmanı izlediğimden beri beklentim düşüktü ama film beni ters köşe yaptı resmen. Kesinlikle muhteşemdi, ben çok beğendim. İlkini de çok sevmiştim ama bu ilkinden de güzeldi. Aksiyon, dram, komedi; hepsi kararında ve başarılıydı. Özellikle dram filmin kalitesini gerçekten arttırmış ve filmi kendini vererek izleyen birini de etkileyecek seviyede. 3.’sünü merakla bekliyorum. Birde after credits sahnesi var, isterseniz bekleyin ama Marvel filmlerindeki gibi değil bu sefer bayağı bir beklemeniz lazım veya onun yerine direkt wikipedia’dan okuyun ki ben öyle yaptım. Son olarak, oyunculuklarda özellikle Jim Carrey, Chloë Grace Moretz ve Christopher Mintz-Plasse’in performansları gayet iyiydi. Eğer bu performansla devam ederse Chloë Grace Moretz’in gelecekte Oscar kazanmasına kesin gözüyle bakıyorum.

  4.5/5: Muhteşem.

  “Act like a bitch, get slapped like a bitch.” – Hit-Girl

  NOT: Filmde şiddet ve kan çok fazla, böyle konularda hassas olanlar izlemesin.

 5. byEMRRR
  24 Ağustos 2013, 2:55 am

  Ben filmin başarılı film olduğunu %100 biliyordum ama hala filmi izleyemedim çünkü film daha gelmedi ve filme gitmek cok istiyorum

 6. S-MOrkun
  05 Eylül 2013, 1:31 am

  @byEMRRR ilk film türkiyede sinemaya çıkmadı dvd si çıktı onu alabilirsin veya internetten izleyebilirsin

 7. affedilmeyen
  05 Eylül 2013, 11:12 pm

  Ralph Amca’nın kısa görünmesinin nedeni bence 3. filmin kötü karakterini bize 2. filmde gösteriyor olması. 3. filmin altyapısını hazırlıyorlar bir yerde. Ama eminim ki Mother F***er’dan çok daha dişli bir kötü karakter olacaktır Ralph Amca.

 8. Nightwing.
  19 Aralık 2013, 7:44 pm

  Kick Ass’i yayınlayan şirket Icon Comics.Ongoing bir seri değil 8 sayılık bir grafik roman olarak çıktı.Filmi çok beğendim, sondaki sahnede çok güldürdü 🙂 Şiddet dozajını eleştirmeyeceğim.Çünkü çizgi romanda da bu kadar şiddet ve kan vardı. Hit-Girl ise favori karakterlerimden biri oldu 😀

Yorum yazın:

İsim *

Email (görünmeyecektir) *

Websitesi

Sayfa Arama Motoru

Kategoriler

Arşivler

Dost Sayfalar