“Joker” (2008) / Çizgi Roman Eleştirisi

 
Hakan T.Kalkan, 18 Şubat 2013, İlk yorum yazan siz olun
Kategori: ÇİZGİ ROMAN ELEŞTİRİSİ
Etiketler:

BRIAN AZZARELLO_jokerr

Arkadaşlar, sayfada çizgi roman tanıtım yazılarına yer vermeye karar verdim. Süper kahraman çizgi romanlarından ülkemizde yayınlananlara daha yakından bakmaya çalışacağız. 

Bu tanıtımlarda çizgi romanı sizler eleştireceksiniz! Yazının altındaki “Yorum” alanına yazılan yorumlardan bazılarını dönemsel olarak yazının altına ekleyeceğim. Peki hangi yorumlar yazıya eklenecek?

– Öncelikle SPOILER (sürpriz bozan) yorumlar silinecektir.
– Çizgi romanı çizimleri ve hikayesi açısından size hissettirdiklerini anlatan yorumlar yazıya eklenecektir.
– Eğer yorumunuz yazıya eklenmez ise lütfen bu durumu kafanıza takmayınız.

Bu bölüm için seçtiğim ilk çizgi roman “Joker” çizgi romanı oldu:

BRIAN AZZARELLO_joker_01JOKER_1_004.450

————————————————————————

ÇİZGİ ROMANIN KÜNYESİ:

YAZAR: Brian Azzarello
ÇİZER: Lee Bermejo
SAYFA SAYISI: 128
ORİJİNAL BASIM YILI: 2008
ORİJİNAL YAYINEVİ: DC Comics
ÜLKEMİZDE BASIM YILI: 2009
ÜLKEMİZDEKİ YAYINEVİ: GerekliŞeyler
TÜRKÇEYE ÇEVİRİ: Emre Yerlikhan

satış linki

————————————————————————

ARKA KAPAK: Joker tımarhaneden çıkıyor ve gülüyor olmasına rağmen mutlu değil. Yokluğunda dolandırıcı arkadaşları ondan sonsuza dek kurtulduklarını sanıp ona ait olanı dilimleyip doğrayıp hurda fiyatına satmışlardı. Ama şimdi Joker sokaklara geri döndü ve Gotham’ı daha önce hiç kanamadığı kadar kanatmaya hevesli.

Ruhunun bu uzun yolculuğunda, yolu Penguen, İki-Yüz, Katil Croc, Harley Quinn, Riddler ve tabii ki Batman’le kesişiyor… Ve Tanrı onlara yardımcı olsun.

‘’O gece pek fazla uyuyamadım. Onun hayatını kurtardıktan sonra, Joker kahkahalar atmaktan kendini alamadı’’

Sadık (ama saf) yardımcısı Johnny Frost’un gözünden anlatılan ‘Joker’ karanlık bir suç romanı – yağmurla sırılsıklam olmuş sokakların, kirli kazançların ve sadece kötü seçimlerin olduğu bir şehirde eziyet veren bir yolculuk.

————————————————————————

IGN sayfasında Dan Phillips’in “Joker” çizgi romanı için yazdığı eleştiride verdiği puan 9.8’dir!

BRIAN AZZARELLO_joker_03BRIAN AZZARELLO_joker_04

Joker’in sıradışı macerasının kışkırtıcı çizimler ile buluştuğu bu çizgi romanının yaratıcılarının diğer önemli çalışmalarına bakalım:

Brian Azzarello (yazar): 100 Bullets, Hellblazer, Loveless, Lex Luthor: Man of Steel

Lee Bermejo (çizer): Batman/Deathblow: After the fire, Batman: Noël, graphic novel, Before Watchmen: Rorschach, Lex Luthor: Man of Steel

joker_comics_2008

Joker” çizgi romanını Türkçeye çeviren Emre Yerlikhan‘ın da artık aramızda bulunmadığını hatırlatmak isterim. 15 Kasım 2009’da genç yaşta hayatını kaybeden Emre Yerlikhan için yazılan bir yazıyı da sizlerle paylaşmak istiyorum (burada).

EMRE-YERLIKHAN_jpg

————————————————

Ve gelsin yorumlar…

not: Bu yazının başında yer alan sosyal medya tuşlarını kullanarak yazının daha çok çizgi roman severe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

————————————————

Kerem İlerisoy: “Joker’in sahip olduğu psikolojiyi üçüncü bir kişinin gözlemlerinden yola çıkarak daha iyi anlatmak mümkün olmazdı sanırım. Bir deliyi anlamanın en iyi yolu onunla vakit geçirmektir derler; yine de Joker’in anlaşılması ve çözülmesi zor düşüncelerine en geniş bakış açısını yakalayabilmek için okumak gerek. Elbette okuduktan sonra Joker’e daha fazla hayran olmamak elde değil…”

Oytun İdil: “Bu albüm gerçekten çok çok özel bir albüm. Okuduğumda Joker karakterinin sertliğine hayran kalmıştım. Film mi önce çekilmiş, yoksa bu çizgi roman mı önce çizilmiş bilmiyorum ama kitaptaki Joker karakteri sinemada Heath Ledger’ın canlandırdığı karaktere çok benziyor. Diyaloglar müthiş.. Bir çok çizgi romanın piyasaya çıktığı şu günlerde alınacak ilk 5 albümden biri olmalı. Tam koleksiyonluk bir eser. Okuması ayrı bir zevktir.”

Ezgi Çetinkaya: “Öncelikle Joker’in bu çizgi romanı harika bir kurguya sahip. Karanlık, olgun ve özgün konusuyla kesinlıkle okunması gerekiyor. Çizimler çok ciddi ve kesinlikle böyle çizimler yapmak her babayiğidin harcı değil. Batman’in ise ilk defa ‘şaka’ tarzı bir şey dediğini görüyorum. Bu çok tuhaf. Ayrıca Emre Yerlikhan için Allah rahmet eylesin.”

Yorumlar

Yorum yazın:

İsim *

Email (görünmeyecektir) *

Websitesi

Sayfa Arama Motoru

Kategoriler

Arşivler

Dost Sayfalar