IRON MAN 2 (2010) / FİLM ELEŞTİRİSİ

 
Hakan T.Kalkan, 08 Mayıs 2010, İlk yorum yazan siz olun
Kategori: FİLM ELEŞTİRİSİ
Etiketler: , ,

2008 senesinde gösterime giren “Iron Man” filmi beklentileri fazlasıyla karşılamıştı. Süper kahramanların ilk filmlerinde daima karakterin nasıl ortaya çıktığı anlatılır. Bu doğrultuda en önemli iki unsur; karakterin seyirci tarafından benimsenmesini sağlamak ve filmin kendine has bir havasının olmasıdır. “Iron Man” filmi her iki konuda da sınıfı geçmeyi başarmıştı. Yönetmen Jon Favreau (aşağıda solda) filme kendine has hava yakalanmasını sağlarken tecrübeli oyuncu Robert Downey Jr. da karakter ile özdeşleşmeyi başarmıştı. 

Seri filmlerin ikinci filmlerinin işi ilk filme göre çok daha zordur. Yükselen beklentilerin nasıl yakalanacağının standart bir formülü yoktur. “Iron Man 2″de ilk filmin ana kadrosundan sadece bir oyuncu da değişiklik oldu. Terrence Howard yerini Don Cheadle’ya bırakırken Robert Downey Jr. ve Gwyneth Paltrow (yukarıda sağda) ikinci filmde de rol aldılar. İkinci filmde karşımıza çıkan yeni yüzlerden başlıcaları Scarlett Johansson, Mickey Rourke ve Sam Rockwell oldu.

Filme gelecek olursak 124 dakika boyunca karşımızda eğlenceli bir film buluyoruz. Yönetmen Jon Favreau ilk filme göre bu sefer filmdeki (Tony Stark’ın koruması Happy Hogan) rolünü de arttırmış (Yazının bundan sonrası spoiler içermektedir!). “Iron Man 2” filmi ilk filmin kaldığı yerden başlıyor. Tony Stark’ın Iron Man olduğunu açıklamasından sonra dünya barışı için yaptıkları ile halkın sevgisini kazanmıştır ama devlet Iron Man’i tehdit olmakla suçlamaktadır. Bu tehditlerin arkasında Tony Stark’ın ticari düşmanlarının kışkırtmaları yatmaktadır. Tony Stark’ın yapılan eleştirilere karşı cevabı kesin olur: “Bu teknolojiyi en az 20 sene başkası üretmeyi başaramaz”.

Bir yandan da Rus fizikçi Ivan Vanko’nun (Mickey Rourke-yukarıdaki resim) babasının ölümü ile Stark ailesine olan öfkesi alevlenmiştir. Bu öfkenin arkasında kendisi gibi fizikçi olan babasının buluşu olan enerji ünitesinin Tony’nin babası Howard Stark tarafından sahiplenilip sonrasında Iron Man’in doğuşuna sebep olması yatmaktadır. Ivan Vanko (namı diğer Whiplash) kısıtlı imkanları ile enerji ünitesinden üretir ve Tony Stark’ı Monaco Rallisi’nde öldürmeye çalışır. Başarısız olan bu girişim yine de Tony Stark’ın imajını olumsuz etkiler ve Tony Stark’ın ticari düşmanlarından Justin Hammer’ın ( Sam Rockwell-aşağıdaki resim) iştahını kabartır. Bu olaylar yaşanırken Tony Stark daha büyük bir sorunla mücadele etmektedir. Yaşamasını sağlayan ve Iron Man’in varlık sebebi olan enerji ünitesi Tony Stark’ı zehirleyerek yavaşça ölüme sürüklemektedir. Yardımcısı Pepper Pops’u şirketin başına getiren Tony Stark sağlık sorunları sebebiyle insanlardan uzaklaşmaya başlar ve içkiye sığınır.

Bu seçim yakın arkadaşı ‘Rhodey’ Rhodes’un War Machine olarak Iron Man’in karşısına geçmesine sebep olur. Hapse atılan Ivan Vanko ise Justin Hammer tarafından kurtarılır ve Iron Man’e karşı teknoloji üretmesi için kullanılır. Bu noktadan sonra film final kapışmasına doğru ilerler.

Filmde S.H.I.E.L.D’ın lideri Nick Fury’yi (Samuel L. Jackson) Tony Stark’a zor günlerinde destek olurken görüyoruz. Hatta ekibinden ajan Natasha Romanoff’u (Scarlett Johansson) gizlice Tony Stark’ın yeni asistanı olarak görevlendirir ve Tony Stark’a göz kulak olur.

Film içerisinde Avengers filmi için diğer süper kahramanlara göndermelerin yapıldığı sahneler de yeralıyor. En önemli sahne ise filmin sonunda yeralan yazılar sonrasındaki kısa görüntüde karşımıza çıkıyor (Bugün filmi seyrettiğimiz sinemada salonun %90’ı doluydu ama bu sahneyi toplasanız bizim dışımızda sadece 10 kiş seyretti!). Tabii ki de Stan Lee’nin tüm Marvel filmlerinde olduğu gibi küçük bir rolde gözükmesi güzeldi.

Tony Stark’ın yaşadığı yıkım sonrasında içkiye sığınışı 1979 senesinde dokuz sayı olarak yayınlanan “Demon in a Bottle” (Şişedeki Şeytan) isimli çizgi romanda anlatılmıştı.

“Iron Man 2” filminin artı ve eksilerine detaylı bakacak olursak;

ARTILAR:

– Oyuncu kadrosunun canlandırdıkları roller ile olan uyumu.

– Tony Stark’ın şımarık zengin ve bir o kadar da zeki ve duygusal portresinin yansıması.

– Başarılı mizah dozajı.

– Başarılı müzikler.

– Avengers filmi için oluşturduğu altyapı.

EKSİLER:

– Süper kahraman ve kötü adam arasındaki çelişkinin film içerisinde çok az vurgulanması.

– Filmin çok başarılı bir tempoda başladıktan sonra klişe olayları anlatışındaki sıradanlık.

– Iron Man’in ilk filmde olduğu gibi final dövüşünü Iron Man taklidi cihaz (veya cihazlar) ile yapması.

– Final dövüşünün çok hareketli olmasını beğenmedim.

Son olarak filmin senaristi Justin Theroux’dan bahsetmek istiyorum. İkinci senaryo çalışması olan aktör Justin Theroux’un ilk senaryosu 2008 yapımı komedi filmi “Tropic Thunder” filmi içindi. Justin Theroux’un “Tropic Thunder” filminde yakaladığı yüksek mizah kalitesi “Iron Man 2″de de kendisini hissettiriyor.

“Iron Man 2” hakkında sizler ne düşünüyorsunuz?

Film için kahramanlarsinemada notu: 7 /10

LÜTFEN SAYFADA YERALAN YAZILARI KAYNAK BELİRTMEDEN BAŞKA BİR YERDE YAYINLAMAYINIZ!

Yorumlar

Bu yazıya yorum yapmak için "Filmler" bölümünden filmin kendisine ait sayfaya gitmeniz gerekmektedir.

Yorum yazın:

İsim *

Email (görünmeyecektir) *

Websitesi

Sayfa Arama Motoru

Kategoriler

Arşivler

Dost Sayfalar