“Guardians of the Galaxy” (2014) / Film Eleştirisi

 
Hakan T.Kalkan, 02 Ağustos 2014, 6 Yorum
Kategori: FİLM ELEŞTİRİSİ
Etiketler:

Guardians of the Galaxy FUN

Marvel’ın 2008’de başladığı sinema evreninin (Cinematic Universe) en az tanınan kahramanları bu hafta gösterime girdi. 

“Guardians of the Galaxy” filmine kadar Hulk, Iron Man, Thor ve Captain America merkezli filmler karşımıza çıkmıştı. Marvel’ın sinema evrenini genişletmek adına çok az bilinen bir çizgi roman serisini sinemaya taşıması bir ilk olacak. “Guardians of Galaxy”nin çizgi roman geçmişi 1969 senesine dayanmaktadır. Kendi çizgi roman serileri ise 1990, 2008 ve 2013 senelerinde yayınlanmaya başlamıştır.

Guardians of the Galaxy comics series

“Guardians of Galaxy” filminin yönetmeni James Gunn‘ı 2010 yapımı alternatif süper kahraman kara mizah filmi “Super“den hatırlayanlarınız olacaktır. Filmin ana oyuncu kadrosu ise başarılı bir karmadan oluşturulmuştu. Pek tanınmayan Chris Pratt (Peter Quill / Star-Lord), son senelerin gözde kadın yıldız Zoe Saldana (Gamora), popüler Amerikan güreşçisi Dave Bautista (Drax the Destroyer) ve sesleri ile renk katan iki süper aktör: Vin Diesel (Groot) ve Bradley Cooper (Rocket Raccoon).

Guardians of the Galaxy 005

Film ayrıca geniş bir yan oyuncu kadrosu da içeriyor ve filmde bu oyuncular kendilerini gösterme şansı buluyorlar:

Guardians of the Galaxy 019

Guardians of the Galaxy 016

Film fragmanı ile bizleri eğlenceli bir aksiyonun beklediğinin sinyallerini vermişti. Gerçekten de Marvel firması fragmanlarda bize nasıl bir ortam gösterdiyse karşımıza da öyle bir film çıkıyor. “The Avengers” film serisindeki kilit kötülerden Thanos’un evrenini bu filmde tanımaya başlıyoruz.

Konuyu özetlemek gerekirse; geçmişlerindeki olaylar sebebiyle kötülüğe eğilimli olan beş kişi ortak bir hedef için bir arada hareket etmek zorunda kalıyorlar. Bu ortaklık bizlere çoğunlukla absürd espri anlayışının ağır bastığı aksiyon dolu ortamlar çıkarıyor.

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Marvel filmleri daima espri anlayışına sahip olmuştur. Ancak o filmlerde aksiyon içerisinde espriler kullanılırdı. Bu filmde ise karakter yapısı ve aralarındaki ilişkilerin esprili olmasına ilk öncelik verilmiş ve bu ortam üzerine aksiyon kurulmuş.

Rocket ve Groot karakterleri alıştığımızın dışında esprili mizaca sahip Marvel karakterleri olmuşlar ve etkileyiciler.

Guardians of the Galaxy 004

Guardians of the Galaxy 006

Çok az bilinen bir çizgi roman serisi olması sebebiyle “Guardians of the Galaxy” filmini seyredenler karakterleri çizgi roman veya çizgi filmler ile kıyaslayamayacakları için farklı bir deneyim yaşayacaklar. Filmin başarısını tek belirleyecek faktör neredeyse sadece insanların ne kadar eğlendikleri olacak.

“Guardians of the Galaxy” filmi beni eğlendirdi. Bir iki espride salondaki gülme tufanına ben de doyasıya katıldım. Film kesinlikle belli bir seviyenin üzerinde ve ikinci kez seyretmek istiyorum. İyi bir filmin ne kadar iyi olduğunu anlamak için ikinci kez seyretmek önemli yön gösterici oluyor. Kararımı o zaman vereceğim.

Guardians of the Galaxy 013

Görsel olarak film ortaya iyi bir iş çıkarmış. 3D olarak benzerlerinden çok farklı değil ama yeni bir evren yaratma konusunda başarılı. Filmi seyrederken diğer süper kahraman filmlerinden iki başarısız ortam da aklıma geldi: Thor’daki Asgard ve X-Men: Days of Future Past’teki geleceğin yaşandığı kapalı mekan.

Guardians of the Galaxy 021

Marvel’ın tanınmayan bir seriye yaptığı yatırımın gişede elde edeceği sonucun önemli olduğuna inanıyorum. Elde edilecek başarı Marvel’ın halen devam eden sinema evreninde bizlere yeni projeleri de seyretme imkanı sunabilir.

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Son olarak; bu kadar çok sayıda kendi içerisinde bağımsız olan filmin seyirciyi rahatsız etmeyecek şekilde aralarındaki bağlantı örgüsünün kurulabilmesinin de taktir edilmesi gerektiğini eklemeliyim.

(Filme ait fragman ve afişlere ulaşarak filme puan vermek için burayı tıklayınız)

Yorumlar

6 yorum yapılmış, Yorum yazın:
 1. CiNeMa CraZy
  02 Ağustos 2014, 11:21 am

  Ellerine sağlık Hakan Abi güzel bi eleştri yazısı olmuş.Filmi henüz izlemedim ama bu eleştriden sonra gidip izlemeyi düşünüyorum.

  Ama benim merak ettiğim bi şey var Thor’un sonunda gösterdikleri o adam Collector bu filmde de var ve Thanos evrenini anlatıyor dedin Avengers’la birleştirecekler mi sence bu filmi?

  Umarım böyle bi şey yapmazlar çğnkü fazla uçuk bi şey olur bence ama bekleyip görecez.

 2. Symbiote
  02 Ağustos 2014, 12:56 pm

  Bu gün olmasada yarın gitmeğe çaıəşacağım olmadı ertesi gün. Sırf Rocket için bile gidilir, bir de Thanos u çok merak ediyorum.

  @CiNeMa CraZy sanırım Collector Sonsuzluk Taşlarını toplayacak ve Thanos a verecek o da Avengers 3 te dünyaya saldıracak üç filmde iki düşman olacak diyorlar Thanos ve Collector ve filmin 2018 de çıkacak diyorlar.

 3. Pomeron
  02 Ağustos 2014, 2:23 pm

  Eleştirilerde abartıldığı kadar iyi değil ama güzel yine de. 2.’si daha da güzel olur umarım.

 4. deadpool_10
  04 Ağustos 2014, 4:39 pm

  credit scene var mıydı ve neydi acaba ya biz bekledik ama adam orda olmadığını söyledi çıkmak zorunda kaldık?

 5. byEMRRR
  04 Ağustos 2014, 11:17 pm

  Howards of Duck vardi galiba isimi buydu credit de guzel.bir filmdi cok hosuma gitti film atmosferinde hissediyodun kendini kesinlikle izlemenizi oneririm puanim 8-10

 6. heredot
  16 Ağustos 2014, 11:00 pm

  film puanını kesinlikle hak etmiyor.sırf thanos’u görmek için bile izlenebilir ki benim izleme nedenim bu ve olumlu eleştiriler oldu.fena bir iş ortaya çıkmamış ama puanı çok çok abartı.şu haydutların başı olan mavi karakter bombaydı ama.

Yorum yazın:

İsim *

Email (görünmeyecektir) *

Websitesi

Sayfa Arama Motoru

Kategoriler

Arşivler

Dost Sayfalar