Watchmen (2009)
*


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (66 oy, ortalama: 4,41 / 5)

Loading...
66 votes, average: 4,41 out of 566 votes, average: 4,41 out of 566 votes, average: 4,41 out of 566 votes, average: 4,41 out of 566 votes, average: 4,41 out of 5 (66 oy, ortalama: 4,41 / 5)

WATCHMEN (2009) / FİLM ELEŞTİRİSİ

WATCHMEN (2009) / FİLM ELEŞTİRİSİ-2

Yorumlar

8 yorum yapılmış, Yorum yazın:
 1. sanat elestirmeni
  13 Mart 2009, 2:30 am

  Watchmen denen seyde ne acaba? Basının pofpofladığı bu çakma film bozuntusunu popüler yapmamın amacı da ne ??? Bes para etmez ,hani kazara bi oy moy alırsa onlar da bi şeye yaramaz şimdiden söyleyelim.
  (bu yazı editör tarafından düzenlenmiştir)

 2. _Mezarkabul_
  10 Temmuz 2010, 8:08 pm

  Birlikte izlediğim arkadaşlarıma sıkıcı gelse de beni etkileyen bir film oldu. Oyuncu seçimi mükemmele yakın yapılmış. Konu çok iyi uyarlanmış. Çizgi roman havasının içine itiveriyor insanı. Felsefik yaklaşımları ise gerçekten kafa yorucuydu. İzlediğim en iyi uyarlamalardan biri. İlk üçe girdi bile. Puanım 5.

 3. Turkcizgi
  24 Temmuz 2010, 10:40 pm

  Çizgi Romanıyla sadece senaryosunun bir olduğu bir uyarlama onun dışında çok kötü bir filmdir ama çizgi romanı bir şahaserdir ve herkese okumasını tavsiye ederim.

 4. EEC
  24 Temmuz 2010, 11:29 pm

  *Çizgiromandaki “80’lerdeki uzay çağı” havası yakalanamamış, film sanki 2000’li yıllarda geçiyor gibi.
  *Rorschack’ın, “Rorschack”a dönüştüğü sahne, tahminimce, çizgiromandan bihaber insanların olası “Saw’dan araklamışlar.” yorumlarının önüne geçilmek için kurban edilmiş, yazık olmuş.
  *Film, çizgiromana göre çok vahşi bir havaya sahip. Çizgiromanda dövülen adamlar, filmde feci şekilde öldürülüyor. Bu da yine çizgiromandaki havayla ters düşüyor. Mesela, serserileri elleriyle parçalayan birinin (Nite Owl II), Rorschack’ın “elde bardak kırma” olayına verdiği aşırı tepki eğreti durmuş.
  *Çizgiromanda ucu açık bırakılıp okuyucunun yorumuna bırakılan bazı konular sonuca bağlanmış. Örneğin; JFK ve Hooded Justice suikastleri, Ozy’nin gay oluşu, filmin sonu 😉 Ancak, filmi ben çekseydim ben de aynı şeyi yapardım.

 5. Soyer Arigumus
  03 Ağustos 2010, 5:18 am

  Watchmen’in (çizgi roman olanı) büyük bi’ hayranıyım, daha doğrusu Alan Moore denen o dahinin büyük bi’ hayranıyım. Diğer kitapları gibi bu hikaye de olay yaratanlardandı ve kesinlikle onun başyapıtıydı. Hikaye olabildiğince kompleks ve şaşalıydı. Bi’ çizgi roman için olabilicek en büyük görsel şöleni sunuyordu bize. Mevzu bahsi geçen bu hikayeyi sinemaya aktarmak çok zordu bu yüzden. Terry Gilliam’dan tutun bu hikayenin sinemada da yer almasını isteyecek her bi’ yönetmene kadar çoğu isim girişmeye çalıştı bu işe, Watchmen’i film yapmaya. Ama kimse bu yükün altından kalkamadı, evet Watchmen çok büyük bi’ yüktü, çünkü tek bi’ koca hikayeden oluşuyodu ve bunu sinemalandırmak nerdeyse imkansızdı, bu yüzden herkes geri adım attı bu projede. Daha sonra, yani yıllar sonra, Frank Miller’ın 300 adlı hikayesini sinemaya uyarlayarak herkesin beğenisini kazanan Zack Snyder, bu projeye talip oldu. Snyder, daha genç bi’ yönetmen olmasına karşın, olgunlukla 1. şahıs olarak ilgilendi projeyle ve Watchmen’in en iyi şekilde sinemaya uyarlanması için elinden geleni yaptı, evet elinden geleni yaptı ve film öyle, böyle çekildi. Filmi, çizgi romandan bire bir uyarlayan Snyder, kimi zaman hatalar yaptı (kas yığını Ozymandias rolünü tıfıl Matthew Goode’a vermek gibi), kimi zaman da daha gerçekçi değişikliklerde bulundu (hikayeyi koparan sonu gerçek bir kıyametmişçesine ele alarak). Yani demem o ki, Zack Snyder bu imkansız olarak görülen hikayeyi iyi kotardı. Çoğu Watchmen okuru filmi beğenmedi, lanetler yağdırdı. Açıkçası ilk izleyişimde ben de beğenmedim, ayıpladım. Çünkü filmi izlemeden önce kitabını okuyanlar, kitaptaki o büyülü anlatıma kapılanlar, filmdeki yalın ve alelacele son bulan hikayeyi hazmedemiyor, ben de onlardan biriydim, ancak filmi tekrar izlediğimde, bu kadar zor ve imkansız sayılan bi’ projenin başına geçerek şeytanla oynayan ve Watchmen’e hiç bi’ saygıda kusur etmeyen, elinden geleni yapan, hatta beklenilenden daha iş çıkartan Zack Snyder’i tebrik etmek istiyorum. Evet, Watchmen zor bi’ hikayeydi, hatta imkansızdı ama o fena iş çıkarmadı ve Watchmen’i okumayan insanlara Watchmen’i tanıttı, bize izlenilebilicek bi’şeyler sundu ve biz bunu izlerken zevk aldık.

 6. Semih
  05 Ağustos 2010, 11:05 pm

  Çizgi romanı okuyalı bayağı bir süre oldu , hatta şu aralar tekrar aramaktayım okuyayım diye. Ancak film olarak bence gayet iyiydi. Ancak arkadaş çevresi ile izlenmemesi gereken bir film. Çünkü çoğu insan filmi beğenmeyecektir. Böylesine güçlü bir çizgiromandan yine de iyi bir şekilde aktarım olmuş. Tebrik etmek gerekir.

 7. magus
  11 Ağustos 2010, 6:48 pm

  Zack Snyder bence gerçekten çok iyi bir iş çıkarmış.. film tabii ki çizgi romanın mükemmeliği ile karşılaştırılamaz ama sşnemada gördüğümüz bir sürü kötü uyarlamayı da süpürüp atar kenara… filmi film olarak beğendim, bence olmuş hatta fazlasıyla olmuş…

 8. Berk5
  03 Aralık 2010, 1:40 am

  Hiç beğenmedim filmi, hayatımdan iki buçuk saat çalındı gibi bişey oldu. Ne konusunu anlayabildim ne filmden zevk alabildim. Aktörler acayip itici tipler hiç birinde karizma yok çok süper bir oyunculuk da göremedim zaten çok soğuk tiplerdi. Sadece Batman’inkine benzeyen bir kostüm giyen elemanı biraz beğendim o kadar o da herhalde Batman’den esinlenerek yaratıldığı için olabilir. Dövüş sahneleri genellikle zayıftı, müzikler çok kötü ve fragmandaki etkileyicilik yoktu. Olumlu olarak sadece 4 dakikalık hapishanedeki dövüş sahnesini beğendim. Ayrıca filmde görsel efektler de iyiydi bu bir gerçek ama asla filmi kurtarmıyor. İzlediğim en kötü filmler arasına girdi bile. Sadece görsel efektlerin hatrına 5 üzerinden 2 veriyorum.

Yorum yazın:

İsim *

Email (görünmeyecektir) *

Websitesi

FİLMLER BÖLÜMÜNE GERİ DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Sayfa Arama Motoru

Kategoriler

Arşivler

Dost Sayfalar