“Fantastic Four” Ardından Josh Trank ve Fox Arasında İşler Kızışıyor

 
Can Kirişcioğlu, 16 Ağustos 2015, İlk yorum yazan siz olun
Kategori: MAGAZİN
Etiketler:

Yönetmen seçimi, oyuncu kadrosu ve hikayeye yaklaşma biçimiyle daha vizyona girmeden önce bile çokça eleştiri toplayan Fantastic Four vizyona geçtiğimiz haftalarda gösterime girmişti. Hem eleştirmenler ve izleyiciler tarafından yerden yere vurulan, hem de gişede istediğini elde edemeyen filmin başarısızlığının ardından prodüksyon aşamasındaki olaylar da bir bir ortaya çıkmaya başladı.

4726334-6856666080-fanta

Basına çok az bilgi ve fotoğrafın servis edildiği, bir çok şeyin sır gibi saklandığı bir dönemin ardından vizyona giren film, gün itibariyle %8 Rotten Tomatoes skoru ve 3.9 IMDb puanı ile birlikte son yılların en kötü çizgi roman uyarlamalarından biri olarak tarihe geçti. [Sitemizdeki film eleştirisini buradan okuyabilirsiniz ] 122 milyon dolar bütçesi (pazarlamaya harcanan onlarca milyon dolar buna dahil değil) olduğu tahmin edilen film şimdilik ABD’de 25.7 milyon, ABD dışında ise 34 milyon dolar gişe yaparak şimdilik stüdyoya en az 60 milyonluk zarar çıkartmış gibi gözüküyor. Filmin yayınlanmasının ardından ortaya çıkan haberler ise yönetmen Josh Trank ve Fox arasında geçen pek çok olayın filmin başarısızlığına sebep olduğu yönünde.

Fantastic-Four-2015-RS

Önce yönetmenden başlayalım. 31 yaşındaki Trank, Chronicle filmi ile birlikte iyi eleştiriler almış, Fantastic Four filminin dışında gelecek Star Wars filmlerinden bir tanesini de yöneteceği açıklanmıştı. Kaynakların dediklerine göre Trank’in “ayakları yere basan, ve daha öncekilerin tamamen zıttı şeklinde karanlık bir Fantastic Four” fikrine Fox başta inanmış, ve yönetmenin bunun altından kalkabileceğini düşünmüştü. Bunun ardında yatan sebeplerden birinin de Fox’takilerin “yeni bir J. J. Abrams” bulduklarına inanmaları olarak gösteriliyor. Bryan Singer‘ın Apocalypse’den sonra X-Men filmlerini bırakacağı düşünüldüğünde, stüdyo ile iyi ilişkileri bulunan genç ve yetenekli bir yönetmenin olması her zaman işlerine gelir.

trank-fantastic-four

 

Ancak prodüsyon aşaması başladığında işler yapımcıların istediği gibi gitmemiş. Sette çalışanların söylediklerine göre Trank ekibin geri kalanı ile düşüncelerini paylaşmamış: Kendi getirdiği siyah bir çadırda oturup kendini herkesten soyutlamış, yada karavanına girip başkaları ile konuşmayı reddetmiş. Konuştuğu zamanlarda ise tam bir “kontrol manyağı” olduğu söyleniyor, öyle ki oyunculara ne zaman nefes alacakları yada ne zaman göz kırpacaklarını bile söylediği iddia ediliyor. Aynı zamanda yönetmenin çekimler sırasında kiraladığı evde köpekleriyle birlikte 100.000$’a yakın zarar bıraktığı ve daha sonra ev sahibiyle yapılan anlaşma sonucu işin mahkemeye gitmesinin önlendiği belirtiliyor. Bu konu hakkında resmi bir açıklama gelmese bile, Josh Trank’in Star Wars filmlerinden şutlanmasının sebebi olarak bu setteki davranışları gösteriliyor.

Fantastic-Four-Screengrab-4

Bugün gelen bir haber ise Reed Richards karakterini canlandıran Miles Teller ve Josh Trank arasında sette ciddi tartışmaların döndüğünden bahsediyor. Bu haftanın Entertainment Weekly sayısına göre Trank’in içe kapanıklığı ve Teller’ın iğneleyici yorumları sette gergin bir havanın oluşmasına sebep olmuş ve bir noktada yönetmen ve oyuncu göğüs göğüse gelip birbirlerini ilk yumruğu atmaları için kışkırtmaya başlamış. O yumruk hiç atılmasa da çekimlerin kalanında gergin havanın sürdüğü, aynı zaman Trank’in isteği dışında Sue Storm rolü için stüdyo tarafından getirilen Kate Mara’ya “çok mesafeli” davrandığı yine gelen bilgiler arasında.

Kate-Mara--20th-Century-Fox-Presentation--13

Peki yapımcılar bunları görüp neden bir şey yapmamış? Görünüşe göre sorunlar görmezden gelinemeyecek kadar büyüdüğünde işleri düzeltmek için fazla geç kalınmış: “Birinden başkası tarafından yarısı çoktan çekilmiş bir filmi devralmasını nasıl isteyebilirdik? Ya iş için çok çaresiz birini bulacaktık yada her şeyi çöpe atıp baştan başlayacaktık; bu da tüm bütçemizi yakıp elimizdeki kadroyu da kaybetmek demekti.”

2012-07-13-elysium05

Yine de çekimler bittikten sonra yapımcılar Simon Kinberg ve Hutch Parker filmi kurtarabilmek için aralarında World War Z ve Daredevil’den tanıdığımız Drew Goddard’ın da bulunduğu bir “rüya takımı” ekip oluşturmuş. Dublörler ve yeşil ekran karşısında Miles Teller ile sahneler çekilmiş. Trank’in de bu çekimlerde bulunduğu, ancak yapımcılar tarafından karışmasının engellendiği söyleniyor. Bu çekimlerin ne kadar kullanıldığı, yada filmin asıl versiyonundan ne kadar uzak olduğu bilinmiyor. Ancak 6 Ağustos’ta Trank’ten gelen bir Tweet dikkat çekici: “Bundan bir yıl önce [Fantastic Four’un] elimde muhteşem bir versiyonu vardı, ve çok iyi eleştiriler alırdı. Muhtemelen onu hiç göremeyeceksiniz.”

Josh-Trank-Twitter-Remarks

 

Fox’un hakları Marvel’a kaybetmek üzere olduğu ve bundan kaçındıkları için filmi aceleye getirildiği de bilinen bir şey. Ana sorunun Trank olduğunu reddetmeyen, ama stüdyonun da o kadar suçsuz olmadığı söyleyen bir set çalışanının sözleri ise dikkat çekici: “Film yanlış sebeplerden yapıldı ve arkasında bir vizyonu yoktu. Ne derseniz deyin, ama en azından Marvel’ın bir vizyonu var. Hakları kaybetmekten o kadar korkuyorlardı ki projeye onay verdiler. Ne Trank’e yardım ettiler, ne de onu kovdular; kafalarını kuma gömdüler.”

ff-cast-team

Başka bir sorun da görünüşe göre filmin tam çekimlere başlanmadan önce büyük oranda değiştirilmesi. Collider Movie Talk‘a göre “Fox ve Trank’in yapmak için anlaştıkları filmin üç büyük aksiyon sahnesi vardı.. Film bir puzzle gibi. Ve tam tüm parçaları birbirine oturtmuşken birden hepsinin yerini değiştirmeye başlıyorsunuz ve elinizde bir şey kalmıyor.. Film başlamadan günler önce Fox geldi ve filmdeki üç büyük aksiyon sahnesini de çıkarttırdı.” Bütçe problemleri sebebiyle sahnelerin çıkartılması normal olabilir ama bunun tüm filmi etkileyecek şekilde yapılması büyük bir problem.

Peki şimdi ne olacak?

Fox hala seriye olan inancını kaybetmemiş ve devam filmi için (nedense) istekli gözüküyor. 2017 tarihi verilen filmden vazgeçileceği ve yerini Deadpool 2’nin alacağı konuşulsa da resmi bir şey yok. Josh Trank’in ise Fox ile aralarında geçen olaylardan sonra avukat tuttuğu ve hakkını arayacağı belirtiliyor. İki tarafın suçlu olduğu ve etkilerinin uzun süre devam edeceği ortada. Ben filmi izlemedim, ve açıkcası izlemeye pek niyetli değilim. Yine de Arrested Development’daki Fantastic Four sahnelerinden oluşturulmuş bu klibin filmin tamamından daha iyi olduğuna eminim.

Yorumlar

Yorum yazın:

İsim *

Email (görünmeyecektir) *

Websitesi

Sayfa Arama Motoru

Kategoriler

Arşivler

Dost Sayfalar