“Fantastic Four” (2015) / Film Eleştirisi

 
Hakan T.Kalkan, 11 Ağustos 2015, 2 Yorum
Kategori: FİLM ELEŞTİRİSİ
Etiketler:

fantastic_four_ver4_xlg

Fantastic Four’un sinema macerası ilk olarak 1994 senesinde (bakınız) başlayacaktı. Hatta film de çekildi ama film uluslararası gösterim şansı bulamadı. Bu başarısız girişimi anlatan belgesel bile çekildi (bakınız)! 2005 ve 2007 senelerinde aynı oyuncu kadrosu ile sonunda Fantastic Four yüksek bütçeli filmlerine kavuştu.

FANTASTIC-FOUR-2005-2007

Genel olarak vasat bulunan filmler gişede ise 300 milyon sınırında dolaştı ki bence başarılı rakamlardı. Filmler ise görsel efektler açısından ve oyuncu kadrosu ile tatminkardı. Belki de en önemli zaafı 2007 yapımındaki filmde Silver Surfer gibi karizmatik bir karakteri harcamaları olmuştu.

Fantastic-Four-2015-RS

Marvel’a ait olan Fantastic Four’un FOX stüsyosu ile sinema macerası 8 sene aradan sonra yeniden karşımıza çıktı. Film yapım aşamasındayken neredeyse kimsenin ümidi yoktu. Fantastic Four’un daha genç bir jenerasyon ile doğuş hikayesini seyretmenin gözüken cazip bir yanı ne olabilirdi ki? Johnny Storm’un çizgi romanlar dışında bir profile kavuşması (siyahi bir oyuncu canlandırdı) çizgi roman hayranları için beklenmedik bir durumdu. Film için tek olumlu yanı ise yönetmen seçimiydi. Alternatif süper kahraman filmi diyebileceğimiz 2012 yapımı “Chronicle” (bakınız) ile olumlu eleştiriler alan Josh Trunk‘ın akıcı hikaye anlatımı bu filmi kurtarmaya yetecek miydi? Cevabı hemen vereyim : Yetmemiş!

Fantastic-Four-2015-CH

Filmi seyrederken daha önce seyretiğimiz doğuş hikayesini daha genç oyuncular ile seyretmek hiç çekici gelmedi. Oyunculardan Miles Teller (Reed Richards rolünde) ve Toby Kebbell‘ın (Victor Von Doom rolünde) başarılı performansları filmi bir yere kadar seyrettiriyor ama daha sonra onların da gücü yetmiyor. Miles Teller’ın bu sene Oscar adaylarından beğeni toplayan “Whiplash” filminde rol aldığını da hatırlatmak isterim.

DF-12054 – Kate Mara as Sue Storm and Michael B. Jordan as Johnny Storm face off against an incredibly powerful enemy. Photo Credit: Ben Rothstein

DF-12054 – Kate Mara as Sue Storm and Michael B. Jordan as Johnny Storm face off against an incredibly powerful enemy. Photo Credit: Ben Rothstein

Süper kahraman filmleri ya karanlık ya da eğlenceli olmalı. “Fantastic Four”un akışı her ikisine de uymuyor. Daha çok dram yanı ağır basarken dramatik unsurları filme yediremiyor. Zaten son yarım saatte iş tamamen kopuyor ve klişe sahneler sıra sıra perdeyi kaplıyor.

fantastic_four_P0

!!!Yazının bundan sonrası SPOILER içerir!!!

Karakterlerin çocukluk dönemlerinde sadece Reed Richards ve Ben Grimm’i seyrediyoruz. Bu başlangıçta Sue ve Johnny Storm’a az da olsa yer verilmeliydi. Victor Doom’un ekip ile arkadaş olduğu döneme gelecek olursak karakterler arası ilişkiler çok yalın kalmış. Bazı durumları ortaya koyabilmek için zorlama sahneler eklenmiş.

Fantastic-Four-2015-The-Thing

Ekibin teleport ile gittiği Gezegen Sıfır’daki görsel efektler çok yetersiz. Gezegen Sıfır tam anlamıyla Gezegen SIFIR olmuş! Malum kaza sonrasına kadar film yine de bir şekilde akıyor. Hatta birkaç kez kendi kendime “bu film o kadar da kötü değil” bile dedim ama ekibin kazandığı güçler sonrasındaki süreci Victor Doom’un Dr.Doom’a dönüşü sonrasında çığrından çıkıyor. Hele Dr.Doom’un görsel tasarımı sinema tarihinin “en kötü süper karakter kostüm uyarlaması”nın favori adayı durumunda! Ayrıca Victor’un kazadan kurtulamamasına dair arkadaşlarının sıfır yorum yapması tam rezillik. (Dr.Doom’dan sonra The Thing’e laf etmek ayıp olur!)

Fantastic-Four-2015-Dr.-Doom

Baştan ölü doğan bir proje olarak işi eline yüzüne bulaştırmamak için direniyor ama bunu da son düzlükte başaramıyor. Gelinen noktada karşımızda “Elektra” ve “Ghost Rider 2” sınıfında başarısız bir film buluyoruz. Süper kahraman filmleri; kahramana sadık kalmasa bile iyi bir film olduğunda durumu kurtarabiliyor. “Fantastic Four” ise öncelikle film olarak kötü bir film, bu sebeple de yukarıda saydığım zaaflar üzerine gelince iyice dibe batıyor.

FF2_2017

IMDB’de 2017’de filmin devamının gösterime gireceği yazıyor! FOX’un buna cesaret etmemesini temenni etmekten başka birşey bize kalmıyor.

FİLME PUAN VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

————————————————————————

NOT: Bu sayfayı sosyal medyada paylaşarak daha çok okuyucuya ulaşmasına destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz.

Yorumlar

2 yorum yapılmış, Yorum yazın:
 1. emre
  11 Ağustos 2015, 8:16 pm

  potansiyel spoiler—-
  filmde beğenmediğim 3 nokta vardı ve zaten filmin tümü bu 3 noktadan oluştuğu için benim gözümde bu film büyük bir hayal kırıklığı yarattı
  1- kahramanların işlenişi, fantastic four bu değil olmaz.
  2- kahramanların hükümetle olan ilişkisi
  3- doom gibi bir gerçekten kötü sayılacak süper bir kötünün böyle çekirdek gibi harcanması

  özel olarak doom ile olan son savaş kısmına yorum yapmam gerekirse bizim 4 lü nün doom a birer kez vurarak onu halt etmeleri.
  burada anlatınca film gözüme daha bi kötü gözükdü inanın

 2. CiNeMa CraZy
  12 Ağustos 2015, 10:59 am

  Ben filmi henüz izlemedim kaldı ki bu yorumlardan sonra da sinemaya gidip paramı boşa harcamayı pek düşünmüyorum.Zaten çok büyük beklentilerim yoktu açıkçası oyuncu kadrosu açıklandığından beri.Ama en azından belli bir başarı yakalar da devam eder diye düşünüyordum çünkü FOX kendine çok güveniyor gibiydi. (Adamlar 2. filmi bile önden duyurmuştu ben bu saatten sonra yapacaklarına hiç ihtimal vermiyorum.)

  Bu filmle alakalı sevindiğim tek nokta FOX da haklarını Marvel e satmak zorunda kalacak.Yani inşallah bi saçmalık yapıp da 2. sini çekmeye kalkmazlar.Versinler kardeşim paşa paşa Marvel’e de adam gibi bi F4 görelim ya ne öyle kostümler falan maden işçisi gibi.

Yorum yazın:

İsim *

Email (görünmeyecektir) *

Websitesi

Sayfa Arama Motoru

Kategoriler

Arşivler

Dost Sayfalar