“Deadpool” (2016) / Film Eleştirisi

 
Hakan T.Kalkan, 16 Şubat 2016, 2 Yorum
Kategori: FİLM ELEŞTİRİSİ
Etiketler:

Deadpool_01

Marvel’ın ve çizgi roman evreninin aykırı çocuğu Deadpool’un sinema filmi sonunda karşımıza çıktı. 2009 yapımı “X-Men Origins: Wolverine” filminde karşımıza Deadpool olarak çıkan saçma sapan karakterden sonra bu sefer gerçek karakteri karşımızda görebildik. Yapımcıların gişede riskli bulduğu bu proje senelerce onay alamamış, Ryan Reynolds’ın ve hayranların baskılarına bir de internete sızan (!) deneme çekimleri eklenince gecikmeli olarak onay gelmişti. Sonrasında da $58 milyon gibi süper kahraman filmleri için mütevazi olan bir bütçe ile “Deadpool” filmi çekildi. Filmin gösterime girdikten sonra genelde aldığı olumlu eleştirilerin yanına ilk haftasonundaki gişe başarısı da eklenince ortaya rüya gibi bir durum çıktı. Hem de film içerdiği şiddet sahneleri ve uygunsuz dili sebebiyle yaş sınırı ile gösterime girmişti!

Ryan Reynolds’ın “Green Lantern” filmi ile yaşadığı hayal kırıklığı bu filme de konu olmaktan geri kalmamış!

Deadpool_05

Filme gelecek olursak süper kahraman filmlerinde (Deadpool kendisini anti-süper kahraman olarak dahi görmese de) beyazperdede hareketleri ve görünüşü ile karakteri aynı görmek ilk önceliğimdir. Deadpool film boyunca defalarca dördüncü duvarı yıkarak bunu başarıyor. Bu kriter sonrasında geriye zaten sadece iyi bir hikaye kalıyor. Bu açıdan baktığımızda ortada “vay be” dedirtecek bir hikaye yok. Bu durumu ilk filmin karakterin ”doğuş hikaye”si olmasına bağlamak da çok mümkün değil çünkü Deadpool zaten bu kadar. Ondan Batman-Joker arasındaki gerilimi beklemek haksızlık olur. Deadpool’un bildiği iki şey var: öldürmek ve boş boş konuşmak! Filmde bunlar fazlasıyla var. Film hikayeyi güçlendirmek için filmed flash-back odaklı bir zaman akışı kullanmayı tercih etmiş ki bu tercih kısmen de olsa işe yaramış.

Deadpool_07

“Deadpool”u seyretmeden önce en büyük beklentim; filmin fragmanlarında genelde aynı aksiyon sahneleri çevresinde görüntüler kullanıldığı için filmde farklı kişiler ve mekanlarda geçen aksiyon sahnelerini seyretmekti. Bu açıdan film sınıfta kalıyor. Göstermelik kötü adamların yanında X-Men evreninden katılan Colossus ve Negasonic Teenage Warhead sadece ortamı kalabalık yapmak için tercih edilmiş gibiler.

Deadpool_02

Deadpool’u tanımıyorsanız, klasik Amerikan mizah anlayışına ve popüler kültüre (filmde başka filmlere, müzik gruplarına, markalara yapılan göndermeler var) uzaksanız bu film size kesinlikle hitap etmiyor. Deadpool’u bilenler için ise eğlenceli bir sinema filmi ortaya çıkmış. Başyapıt değil ama hayranlarının defalarca seyredecekleri bir film sizleri bekliyor.

FİLME PUAN VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

NOT: Stan Lee’nin en iyi cameo’su bu filmde!!!

Yorumlar

2 yorum yapılmış, Yorum yazın:
  1. heredot
    02 Mayıs 2016, 11:24 pm

    Basarili bir uyarlamaydi.

  2. Onur
    12 Mart 2017, 8:01 pm

    Keşke Deadpool’un Türkçe sesi olarak Harun Can’ın yerine Ziya Kürküt’ü seçselermiş.

Yorum yazın:

İsim *

Email (görünmeyecektir) *

Websitesi

Sayfa Arama Motoru

Kategoriler

Arşivler

Dost Sayfalar