Çizgi Roman Karakterlerine Ziyaret…

 
Hakan T.Kalkan, 16 Ekim 2011, 11 Yorum
Kategori: ÇİZGİ ROMAN, MAGAZİN
Etiketler: ,

Arkadaşlar, Kahramanlar Sinemada’nın takipçileri sayfada süper kahraman ve çizgi roman haberleri dışında nadiren başka haberler paylaştığımı bilirler. 

Bu yazım da “nadir” yazılarımdan birisi olacak çünkü dün gördüklerimi daha önce görme imkanım olmamıştı. Belki internette yabancı sayfalarda benzerlerini görmüş olabilirim ama ilk defa yakından canlı görme şansına dün kavuştum.

Herşey dört gün önce Erbuğ Kaya’nın bana anlattığı bir atölye ile başladı. Erbuğ Kaya’yı özellikle FRP tutkunları yakından tanıyacaklardır, kendisinin 2009 senesinde yayınlanan Giddar isimli fantastik romanı da bulunmaktadır (bakınız 1 / bakınız 2).

Erbuğ Kaya bana çizgi roman düşkünü olan bir abimizin atölyesinde çizgi karakterlerin MDF ile figürlerini yaptığını anlattı. Zaman kaybetmeden hemen dün Fatih Şahin (bakınız) ile Tuncay Efe Atölye’sinin yolunu tuttuk. Moda’nın güzel ara sokaklarında Tuncay abimizin atölyesini bulduğumuzda gözlerimize inanamadık, senelerce okuduğumuz çizgi karakterler karşımızda duruyordu!

Tuncay Efe ile hemen sohbete başladık. Kendisi eski bir denizci ve atölye dışında zaman buldukça hala dalmaya devam ediyor. Büyük emek vererek hazırladığı çizgi karakter figürlerine bakarken Tuncay Abi büyük bir heyecanla o karakterin kendisinde bıraktığı izleri, anıları  bizlere anlattı. (Yukarıdaki fotoğrafta Tuncay Abi ve kendisinin hazırladığı Conan çalışması biraradalar)

Yazımın bu noktasında bir konunun altını çizmek istiyorum. Tuncay Abi’nin çalışmalarının hiçbirisi hazır veya seri üretim değildir.  Bu çizgi figürlerin her birisini gerçekten ayrı bir sanat eseri olarak değerlendiriyorum. Yurt dışında da bu gibi el emeği ile üretilen çizgi karakter ürünleri “marka değerini” arttırdığı için internet üzerinden bile satışlarına izin verilmektedir.

Yukarıdaki çalışmada gözüktüğü gibi karakterler yaklaşık 1 cm kalında hazırlanmışlar. Bazı karakter çalışmalarında fosfor da kullanılmış! Mesela geceleri baş ucunuzda Conan’ın kılıcı ve bilekleri sarı sarı parlayabilir.

Çizgi karakterler arasında Dick Tracy, Iron Man, Taş Devri, Tommiks, Zorro, Superman, Şirinler, Mister No, Ten Ten, Asterix, Kızılmaske ve daha bir çok çizgi karakter yer alıyor.

Bu çalışmaların hepsi Tuncay Abi kendisinin keserek hazırladığı MDF kalıpların üzerine yine kendisi tarafından çizilmiş ve boyanmıştır.

Tuncay Efe Atölye’sine her çizgi roman severin mutlaka uğraması gerektiğine inanıyorum. İşte bu eşsiz mekanın adresi: Sivastopol Sok. No:32 Caferağa Mah. Moda Kadıköy. cep no: 0535 254 79 77 ve mail adresi: gemici59@hotmail.com

ve krokisi (büyütmek için görseli tıklayınız):

Tuncay Efe’nin kendine ait internet sayfası da bulunmaktadır: tuncayefe.com

Erbuğ Kaya’nın kişisel bloğunda Tuncay Efe’nin başka çalışmalarına ait görsellere de ulaşabilirsiniz (burayı tıklayınız).

Bu yazıda kullanılan tüm fotoğraflar Fatih Şahin tarafından çekilmiştir, kendisine desteği adına teşekkür ederim (kişisel bloğuna ulaşmak için tıklayınız).

Son olarak; bu yazının daha geniş kitlelere ulaşması için yazının başında bulunan sosyal paylaşım tuşlarını kullanarak desteğinizi bekliyorum.

Yorumlar

11 yorum yapılmış, Yorum yazın:
 1. baki
  17 Ekim 2011, 9:51 am

  vay bee oraya gidicem birgün en çok beğendiğim spider-man 2 nin posterini yapmış yanındada kalkan gibi var yada rozet gibi örümcek simgesi o güzel birde ıron man güzel sonrada superman diğer çizgi karakterlerde güzelll

 2. […] Sevgili Hakan Tunga Kalkan, Kahramanlar Sinemada sitesinde “ÇİZGİ ROMAN KARAKTERLERİNE ZİYARET…” başlığı altında, Tuncay Efe Atölyesi’ne yaptığı ziyareti anlatan bir yazı yayınladı. Bu nefis yazıya şu linkten ulaşabilirsiniz. http://www.kahramanlarsinemada.com/cizgi-roman-karakterlerine-ziyaret/ […]

 3. merrow
  17 Ekim 2011, 12:02 pm

  sevgili Hakan Tunga Kalkan kardeşim atölyeye gelip yaptığın bu çalışma için sana arkadaşın Fatih şahin e ve Erbuğ Kaya ya değerli katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.

 4. capemre
  17 Ekim 2011, 5:04 pm

  bence spiderman red kit ve spiderman rozeti olanı alacağım

 5. CrowHalil
  17 Ekim 2011, 5:06 pm

  evet gerçekten başarılı . Gidip bir gün Wolverine siparşi vermek lazım. Neden çizgiroman la ilgili herşey Kadıköy’deki ? 😀 inşallah bir tane alma şansım olur…

 6. heredot
  17 Ekim 2011, 5:40 pm

  elinize sağlık.

 7. 35.5
  17 Ekim 2011, 9:26 pm

  İstanbul’ da yaşayan, çizgi roman severler şanslılar yeminle. Gıpta etmedim değil 🙂

 8. 1 numaralı spıderman hayranı
  17 Ekim 2011, 9:35 pm

  burada hepsi güzel olmuş ama en güzeli spıderman (örümcek adam) olmuş

 9. evilhuman
  19 Ekim 2011, 2:15 pm

  İstanbul’a gittiğimde mutlaka uğrayacağım. Çok teşekkürler.

 10. baki
  21 Ekim 2011, 6:26 pm

  şu spider-man rozetinde hata var örümcek simgesinde kırmızı olan yerde örümceğin üstteki 2 bacağı yukarı doğru bükülecek yani düz olacak bunun gibi http://goo.gl/EALw7

 11. baybatman
  13 Kasım 2012, 11:08 am

  ALLAH ın izniyle bende yapmaya niyetliyim 😀

Yorum yazın:

İsim *

Email (görünmeyecektir) *

Websitesi

Sayfa Arama Motoru

Kategoriler

Arşivler

Dost Sayfalar