“Captain America: Civil War” (2016) / Film Eleştirisi

 
Hakan T.Kalkan, 10 Mayıs 2016, 2 Yorum
Kategori: FİLM ELEŞTİRİSİ
Etiketler: , , , ,

captain-america-civil-war-set-images-wakana-black-panther

Marvel firması sinema macerası içerisinde 2012 yapımı “The Avengers” filmi ile süper kahramanlarını biraraya getirmiş ve ortaya çok hareketli ve bir o kadar da eğlenceli bir film çıkmıştı. Bu durum gişede de karşılığını almayı başarmıştı. 2015 senesinde aynı ekibin “Avengers: Age of Ultron” filmi ise bir önceki filmin üzerine bir artı koyamazken, bazı yerlerde de sınıfta kalmıştı.

Marvel's Captain America: Civil War Black Widow/Natasha Romanoff (Scarlett Johansson) Photo Credit: Film Frame © Marvel 2016

Avengers filmleri dışında Marvel’ın son senelerde en şaşırtıcı işi ise “Captain America: The Winter Soldier” filmi olmuştu. Karşımızda Jason Bourne filmlerinin havasını ve temposunu veren beklenmedik bir film vardı. Televizyon kökenli Russo kardeşler Marvel filmlerine yeni bir soluk getirmeyi başarmıştı.

(Hafif SPOILER içerir!)

“Captain America: Civil War” filmi ise yukarıdaki iki örneğin arasında bir kadroya sahipti. Avengers’dan Hulk ve Thor yer almazken, ekibe Black Panther ve Spiderman katılmışlardı. Çizgi roman evreninin önemli çalışmalarından Civil War’un çizgi romana göre daha eksik bir kadro ile Russo kardeşlerin elinden nasıl çıkacağı belirsizdi. Bu zor projenin başarı ile misyonunu yerine getirdiğini söylemeliyim!

56d4dfc9cdfd2

Çizgi romana göre süper kahramanların kutuplaşmalarının sebebi biraz değiştirilip, bu mücadeleye bir de konuyu destekleyen kötü adam eklenmesi ile ortaya farklı bir kurgu çıkmış. Bu kurgunun kötü adam kısmını fazla zorlarsanız altının pek dolu kaldığını söylemek mümkün değil. Ancak bunu fazla sorgulamayıp, beyazperdede bitmek bilmeyen tempoya kendinizi kaptırırsanız hiç sorun yok.

captain-america-civil-war-new-trailer-image-29

Filmin aksiyon tercihleri çok başarılı olmuş. Görsel efekt ile bir ülkenin yerinden kopartılışını seyretmek yerine ara sokaklarda veya tünellerde geçen mücadeleyi seyretmek bana daha çok zevk veriyor.

Captain America ve Iron Man’in saflarına geçen süper kahramanların kavgalarının nasıl gözükeceğini filmi seyretmeden önce bir türlü tahmin edemiyordum. Sonuç ise tahmin edebileceğimden çok daha iyiydi. Sahne geçişleri, ikili kavga eşleşmeleri ve dialoglar defalarca seyredilecek kalitedeydi. Captain America’nın olaylara yaklaşımı filmin kötü adam tercihi gibi fazla detaylı düşünülmemesi gereken bir havaya sahipti. Iron Man rolünde ise Robert Downey Jr.’ın harika performansı inanılması zor ama daha da artmış! Hani “Oscar’lık performans!” denir ya, işte tam öyle.

Marvel's Captain America: Civil War Iron Man/Tony Stark (Robert Downey Jr.) Photo Credit: Film Frame © Marvel 2016

Filmin yeni karakterlerinden Black Panther’ın fragmanlardaki görünüşü bana çok ümit vermemişti ama film içerisinde aynı sahnelerde bu sefer heyecanlanmayı başardım. Marvel filmlerinin sürpriz yeni sevilen karakteri aramıza katıldı diyebiliriz. Spiderman ise filmin eğlence makinası olmuş. Bu açıdan bakılırsa çok güzel ama Peter Parker’ın görsel olarak ikinci bir Tobey Maguire ezikliği taşımasına da üzüldüm.

NENAQu0JFuAqRQ_2_b

“Captain America: Civil War” filminin başarılı olduğu bir diğer unsur ise müzikleri olmuş. Baştan sonra devam eden müzikler insanı hiç rahatsız etmiyor ve filmin temposunu yakalamanıza önemli bir katkı sağlıyor. Ayrıca Marvel filmlerinin olmazsa olmazı “Stan Lee sahnesi” ve film bittikten sonraki ekstra sahneler işin cilası olmuş.

captain-america-civil-war-new-trailer-image-12

Filmin başından sonuna kadar hiç saate bakmadığıma göre bu filmi tüm çizgi roman severlere tavsiye edebilirim 🙂

FİLME PUAN VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar

2 yorum yapılmış, Yorum yazın:
  1. heredot
    12 Mayıs 2016, 5:21 pm

    Film benim beklentilerimin altinda kaldi.cap filmi olarak bakarsak wintet soldier in avengers filmi olarak bakarsak avengers in altinda kalmis.

  2. Can
    24 Mayıs 2016, 5:19 am

    Filmin en büyük eksisi; filmin kötüsü ve müzikleriydi, filmden çıktıktan sonra kafanda bu ikisinden gram bir şey kalamamış oluyor.

Yorum yazın:

İsim *

Email (görünmeyecektir) *

Websitesi

Sayfa Arama Motoru

Kategoriler

Arşivler

Dost Sayfalar