Bloglara Destek!

 
Hakan T.Kalkan, 14 Ocak 2014, 5 Yorum
Kategori: MAGAZİN

super-hero-facebook-twitter

Arkadaşlar,

Kahramanlar Sinemada sayfası olarak tüm bloglar adına bir durumu sizlerle paylaşmak istiyorum. Blogların en büyük amacı daha çok kişiye ulaşmaktır. Günümüzde sosyal medyaya olan ilginin artması ile bloglara olan ilgi azalıyor. Bloglar da bu durumun önüne geçmek için sosyal medya hesaplarını daha aktif kullanmaya çalışıyorlar. Ancak bu noktada sosyal medya platformlarının bloglara katkısı sınırlı kalabiliyor.

En popüler iki sosyal medya platformu olan Facebook ve Twitter üzerinden durumu özetlemeye çalışayım:

Facebook’un kendi içerisinde bir algoritma bulunuyor ve bu doğrultuda paylaşımları takipçilerin haber akışınlarında yayınlıyor. Bu akış içerisinde blogların Facebook sayfalarınının paylaşımları gittikçe daha az gözüküyor. Bunun en önemli sebebi ise Facebook’un daha çok kişiye ulaşmak isteyen kişileri kendi reklam uygulamalarına yönlendirmesi diyebiliriz. Hatta bu durumu geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen Fabisad Derneği‘nin genel kurul toplantısı sonrasında frpnet.net editörü Kayra Keri Küpçü ile de konuştuk.

Twitter’da ise durum biraz daha farklı. Twitter’da bir algoritma bulunmuyor. Kimleri takip ediyorsanız, hepsinin paylaşımları gerçek zamanlı olarak sizin haber akış sayfanızda kendisine yer buluyor. Twitter’da bu durum çok hızlı bir akışı da beraberinde getiriyor ve gerçekleştirdiğiniz paylaşım birkaç dakika sonra çok gerilere düşebiliyor.

Yukarıda belirttiğim olumsuzlukların önüne geçmek için iki ana yol olduğunu düşünüyorum:

1. Daha çok haber yayınlayıp, daha çok paylaşım ile sosyal medya daha çok yer almayı sağlamak: Bu yöntemi tercih etmiyorum. Blogların kendilerine has bir tarzları olması gerektiğine inanıyorum. Bu tarzı korumak için de seçici olmak gerekir.

2. Daha çok okuyucu desteği almak: Bu yöntem tamamen okuyucuların elinde olan ve beni bu yazıyı yazmaya iten sebeptir. Özellikle Türk internet kullanıcısı çok fazla sosyal medya paylaşımı yapmayı sevmiyor. Daha çok gözlemci olmayı seviyor. Mesela bana ait İngilizce- Walking Dead Facebook sayfası bulunuyor (bakınız). Bu sayfadaki paylaşımların aldığı beğeni ve paylaşım adetleri çok daha yüksek. Yabancı internet takipçisi beğenmek ve paylaşmak konularında çok daha rahat hareket edebiliyor.

Son söz; severek takip ettiğiniz bloglar varsa onları desteklemek için sosyal medya platformlarında o bloglara ait haberleri mümkün olduğunca beğenin veya paylaşın. Aksi taktirde bu düzen içerisinde bloglar gittikçe “kendi çalıp, kendi oynayan” platformlara dönecek.

Bu yazıyı okumak için zamanınızı harcadığınız için teşekkür ederim…

Not: Twitter’da bu yazımı #bloglaradestek hastagi ile yayınladım.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yorumlar

5 yorum yapılmış, Yorum yazın:
 1. Kara Cengaver
  14 Ocak 2014, 10:07 pm

  Bence facebook olarak grup aç ve burda yaptığın paylaşımların aynılarını orda da yap ben game of thrones fan grubuna üyeyim ve daha dar bir konu olmasına rağmen gayet faal facebookta ilgilendiğin bir grup kurup ve bunun reklamını iyi yaparsan çok üyen olabilir ve orda da blogun reklamını daha çok yaparsın ben inanıyorum ki türkiye çizgi roman düşkünü çok insan var ama böyle bi grup olduğunü bilmiyolar bilselr bile bi daha kim e-mail alcak hesap açcak da hergün bu blogu takip etcek diye düşünüyo hem facebook grubu olsa sadece sen değil takipçilerinde iyi paylaşımlar yapabilir

 2. Hakan T.Kalkan
  14 Ocak 2014, 10:27 pm

  @Kara Cengaver, sayfanın senelerdir Facebook sayfası var. Düzenli olarak da paylaşımlar yapılıyor!?!?!?

 3. Kara Cengaver
  14 Ocak 2014, 11:24 pm

  Sayfa değil grup benim bahsettiğim

 4. Hakan T.Kalkan
  14 Ocak 2014, 11:34 pm

  @Kara Cengaver, Facebook’da yaklaşık 3 senedir “sayfa” açmak “grup” açmaya göre daha avantajlı. Bu sebeple artık “grup” açan yok.

 5. Kara Cengaver
  15 Ocak 2014, 8:05 pm

  Ben buz ateşin şarkısı fan grubuna üyeyim ve grup çok aktif ve onun konusu senin konuna göre çok daha dar sen grup açsan bence çok daha aktif olur

Yorum yazın:

İsim *

Email (görünmeyecektir) *

Websitesi

Sayfa Arama Motoru

Kategoriler

Arşivler

Dost Sayfalar