“Batman v Superman: Dawn of Justice” (2016) / Film Eleştirisi

 
Hakan T.Kalkan, 29 Mart 2016, 3 Yorum
Kategori: FİLM ELEŞTİRİSİ
Etiketler: , , ,

BATMAN v SUPERMAN

(Bu yazı film gösterime girdikten 4 gün sonra yayınlanmıştır)

DC Comics’in Justice League’i sinemaya taşıma serüveninde ilk adım 2013 yapımı “Man of Steel” filmi olmuştu. Superman’in başlangıç hikayesini Zack Synder başarılı bir yorum ile karşımıza çıkarmıştı. Filmin ilk yarısı dramatik bir akışa sahipken, ikinci yarıda ise durmak bilmeyen bir aksiyon vardı. Bu farklı akışı sevmeyenler de olmuştu.

Batman V. Superman: Dawn Of Justice

“Batman v Superman” filmi ile bu iki süper kahraman ilk kez sinemada birarada olacaktı. Film gösterime girmeden yayınlanan fragmanlar ne kadar çok beğenildiyse, film gösterime girdikten sonra aldığı olumsuz eleştiriler de bir o kadar fazlaydı. Eleştirilere gişeden gelen cevap ise tokat gibi oldu! İlk 3 gün hasılatı pek çok gişe rekorunu da beraberinde getirdi.

Batman V. Superman: Dawn Of Justice

Filme ilk gelen aşırı olumsuz eleştirilere şaşırmıştım. Bunun en önemli sebebi; yönetmen Zack Synder’e olan güvenimdi. Baştan film için genel düşüncemi söyleyeyim: Zack Synder ilk kez beni hayal kırıklığına uğrattı.

…YAZI SPOILER İÇERMEKTEDİR…

Filmi neden beğenmediğimi başlıklar halinde sıralamaya karar verdim:

 1. Bruce Wayne’in çocukluğunu vermeye gerek yoktu. Bruce’un anasının babasının defalarca öldürülüşünü seyretmekten bıktım. Günümüzdeki Batman’in doğuşunu anlatmak adına gereksiz bir hareket olmuş.
 2. Batman’in Superman ile aksiyonları dışında neredeyse aksiyonu yoktu. Filmin başında Batman’e ait 10 -12 dakikalık bağımsız bir aksiyon izleyiciyi daha çok filme çekebilirdi. Düşünecek olursanız bu taktik neredeyse tüm Marvel filmlerinde var!
 3. Batman’in Superman’in varlığını tehdit olarak görmesi çizgi romanlarda birkaç kez işlendi. Ancak filmde Batman’in Superman’e “kafayı takmış” olması çok sığ kalmış.

Wes for Publicity

Wes for Publicity

sam_r7_v6_1_150331_06rl_g_r709f.616311.tif

Yukarıdaki listeyi uzatmak mümkün ama ana sorunların bunlar olduğunu düşünüyorum. Sonuçta; başarısız replik veya oyunculuk her filmde az da olsa karşımıza çıkabilir.

Wonder Woman için de kısa bir yorum yapmak isterim. Gal Gadot’u bu rolde beğenen çok izleyici oldu. Açıkçası karakterin orijinal çizgi görseline sadık kalınmadığını düşündüğüm için beğenmedim.

temp-03714.dng

Marvel firması Avengers’ı beyazperdeye taşımak için ne kadar sabırlı davrandıysa, DC Comics ise Justice League için bir o kadar aceleci davranmış. Doğal olarak; bu acelecilik tökezlemeyi de beraberinde getirmiş. Elle tutulur tek kısmı ise Batman ve Superman’in dövüştüğü sahnelerin görsel kalitesi olmuş.

sam_r4_v11c3_151002_17mj_g_r709f.362886.tif

Bakalım filmin gişe başarısı bu sorunları Warner Bros-DC Comics ikilisinin görmemezlikten gelmesine sebep olacak mı?

FİLME PUAN VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar

3 yorum yapılmış, Yorum yazın:
 1. @beylikduzuoyuncak
  31 Mart 2016, 6:37 pm

  Film müziklerinden bahsetmemişsiniz ? Bende kriptonun kötü karakteri ile yapılan dövüş sahnelerindeki müziği çok beğendim . Yaşım 44 tşkler

 2. Onur
  23 Nisan 2016, 12:09 pm

  Nostalgia Critic’le (Doug Walker) Angry Joe (Joe Vargas) bu Batman ve Superman filmine el attılar. (Gerçi film gösterimdeyken yaptılar bunu ama çok eğlenceli bir video olmuş)

  İzlemek isteyen olursa ; https://www.youtube.com/watch?v=tbPi8liw-zI

 3. heredot
  02 Mayıs 2016, 11:26 pm

  Rezalet uyarlama.daha fazla soze gerek yok.

Yorum yazın:

İsim *

Email (görünmeyecektir) *

Websitesi

Sayfa Arama Motoru

Kategoriler

Arşivler

Dost Sayfalar