“Avengers: Age of Ultron” (2015) / Film Eleştirisi

 
Hakan T.Kalkan, 02 Mayıs 2015, 7 Yorum
Kategori: FİLM ELEŞTİRİSİ
Etiketler:

avengers-age-of-ultron-cast-1024x452

Fatih Yürür’ün noktasından virgülüne kadar her cümlesine katıldığım eleştiri yazısı sizlerle!

—————————————————————————————————-

İMAJ HİÇBİR ŞEYDİR YIKIM HERŞEY! 

Yılın en fiyakalı süper kahraman curcunası olan Yenilmezler: Ultron Çağı, oldukça uzun süren şatafatlı bir PR sürecinin ardından nihayet izleyiciyle buluştu! “Abartı” kelimesini kifayetsiz bırakmaya ant içmiş olan Marvel’ın bu son devler ligi güzellemesi tam iki buçuk saatlik dolu dolu bir eğlence sineması doyumluğu sunuyor sunmasına da; bu tıka basa doldurulmuş kostümlü süper kahraman karnavalı bizleri gerçekten tatmin etmeyi başarıyor mu derseniz, o sorunun cevabı biraz uzun sayın okuyucu…

The_Avengers_Age_Ultron_14302489173182

İlk Jon Favreu’nun kotardığı Iron Man filminin hayatımıza girmesinin üzerinden dile kolay tam 7 yıl geçmiş ve bu 7 yıl içerisinde Marvel alemi beyazperdede tahmin edebileceğimizden çok daha hızlı bir şekilde büyüyüp semirdi. Nihayetinde en sevilen Marvel uyarlaması olan Yenilmezler filminin ilk halkasını izlediğimizde, takvimler 2012 yılını gösteriyordu. Zaten doğumu da beyaz camdan olan Serenity dışında çoğunlukla televizyon arenasına yönelik işlerle karşımıza çıkan Joss Whedon, bu zamana kadar perdede boy gösteren en kalabalık all star süper kahraman derlemesini sinema tarihine kazandırırken, seyircinin büyük bir çoğunluğunu en kaba tabirle “kafalamayı” başarmıştı.

avengers-age-of-ultron-joss-whedon-robert-downey-jr-1024x682

Taşıdığı tüm ekonomik riskleri tıpkı Hulk gibi ezip geçen ilk film, bu gün DC’nin de fezy aldığı çoklu süper kahraman uyarlamalarının bir furya haline geleceğinin işaretlerini vermişti. Neticede bu gün Bryan Singer’ın “yeni cesur X-Men” serisindeki kontrolsüz nüfus artışının bile, cesaretinin kaynağını Yenilmezler’in gişe başarısına borçlu olduğunu söylemek abartı olmaz. Anlayacağınız, Marvel’ın çizgi roman sayfalarındaki kadar hareket alanı geniş bir öykü evrenini beyazperdeye taşıma fikri; yeni Iron Man, Thor ve Captain America filmlerinin hemen ardından serinin devam halkası olan Yenilmezler: Ultron Çağı’nın da vakit kaybetmeksizin devreye girmesini sağladı!

avengers-age-of-ultron-chris-hemsworth-chris-evans-1024x682

Yenilmezler: Ultron Çağı’nın, neredeyse interaktif kabul edilebilecek Marvel’ın sinemasal aleminde çok önemli avantajlara sahip olması ve bu konumunun kaymağını doya doya hüpletmesi malum. Eh! Süper kahramanların solo filmleri sayesinde “karakterin doğuşu” gibisinden ağır ve çoğu zaman can sıkıcı olabilen bir yükü sırtından atmış ve serinin ilk halkasıyla birlikte kahramanları hızlıca “kaynaşmış” bir süper kahraman panayırı var elimizde. Zaten Whedon’un dehası da muhtemelen burada yatıyor. Karakterleri birbirleriyle o kadar hızlı biçimde kaynaştırıyor ki, iki soluk arasında kendilerini yumruk yumruğa düşmanlarını (ya da birbirlerinı) pataklarken görüyoruz. Whedon bu metodu ikinci filmde de başarıyla uyguluyor. DİKKAT SPOILER KAFALARI EĞİN!!! Söz gelimi Black Widow ile Bruce Banner arasındaki opaklığı düşük gönül ilişkisi, Hawkeye’ın quinjet hızıyla burnumuzun dibine kadar sokulan aile saadeti, Tony Stark’ın iki soluk arasında devreye soktuğu Ultron Barış Projesi vs vs… Her şey Quicksilver’ın kendisi kadar hızlı ilerliyor filmde. Fakat bunların hiç birinin aslında bizlere gösterildiği kadar aceleye getirildiği izlenimi yaratmıyor! Yani Whedon nasıl yapıyorsa bunca curcuna arasında bu kadar çok meseleyi dengeli bir biçimde sıkıştırmayı başarıyor.

avengers-age-of-ultron-scarlett-johansson-mark-ruffalo-1024x426

Whedon’un diğer bir artısıysa, bu kadar çok süper karaktere ev sahipliği yapan bir filmde neredeyse hiçbir ana karakteri geri planda bırakmıyor oluşu. Yani her süper kahraman kendi sırası geldiğinde takıma dahil olup kendisinden beklenen resitali gerçekleştirip, sırayı bir sonrakine devrediyor. En kaba tabirle, karşımızda tam iki buçuk saat süren bir favori süper kahraman rotasyonu duruyor diyebiliriz.

Fakat yukarıda saydığım bu şahane avantaj, bir noktadan sonra filmi ufak ufak şişmanlatmaya da başlıyor. Çünkü bu kadar hareketin, yıkımın, patlamanın, çatlamanın ve gevezeliğin arasında; bir de bu kadar fazla karakterin ufak tefek öykücükleri dahil edilince, izleyici olarak kendinizi Stark Füzelerinin bombardımanı altında hissediyorsunuz. Koşuşturmadan vakit bulup bir yol dinlenmeye kalkıştığınızda, önünüze atılan öykünün, çizgi romandaki orijinal Ultron Çağı hikâyesinin derinliğine pek de ulaşamadığını fark ediyorsunuz. Whedon’un bu çatırtılı patırtılı popüler sinema hadisesinden böyle bir derinliği beklemiyor olsak bile insanın gözü heybetli bir kötü karakter arıyor. Nihayetinde Marvel aleminin en güçlü kahramanlarının karşısına tenekeden hallice bir Ultron ordusu dikmek sadece gürültü ve patırtı kat sayısını arttırmanın ötesine geçemiyor. İlk filmdeki şu oldukça kalabalık uzaylı saldırısı ne ise, paslı Ultron tenekelerinin saldırısı da aşağı yukarı o olmuş! Yani Yenilmezler filmlerindeki kötü karakterlerin şu “siz hepiniz ben tek!” iddialarını artık bir kenara koymalarının vakti geldi de geçiyor bile!

The_Avengers_Age_Ultron_14302485031826

Bunun dışında filmin teknokrasi hadisesini eleştirir gibi yaparak yumuşak bir manevrayla yine meseleyi “Stark’tır bir bildiği vardır” goygoyuna indirgemesi, şaşırtıcı değil ama günün sinemasal trendlerine rağmen sevimsizleşmekten kurtulamayan bir hamle. Diğer yandan Roland Emmerich’in 1998 tarihli Godzilla geyiğinden bu yana “bütün şehrin tuzla buz olduğu fakat tek bir sivilin bile ölmeyi başaramadığı” ender yapımlardan biri duruyor karşımızda. Eh! Şehre kötü adamlardan daha fazla zarar verip bir de sivilleri de kurtaramayacaksan süper kahraman olmanın ne manası kaldı! Yine de Jarvis’e bütün bir binanın boş olduğunu teyit ettirdikten sonra, taş taş üzerinde bırakmayan Iron Man’in sokaktan geçen vatandaşın durumunu önemsememesi bizleri üzmedi diyemeyiz.

avengers-age-of-ultron-aaron-taylor-johnson-elizabeth-olsen-1024x682

İşin geyiğini bir kenara bırakacak olursak, Joss Whedon aslında ilk filmin matematiğinde ne varsa olduğu gibi devam halkasına da boca etmiş. Noktasına virgülüne kadar aynı film duruyor karşımızda fakat “biz bu filmi daha önce de izlemiştik” algısı mıdır yoksa ilk filmin gerçekten bir iki adım gerisinde midir emin olmamakla birlikte Ultron Çağı’nın öncülü kadar eğlenceli olmadığını iddia edebilirim. Tamam Whedon, Adidas sponsorluğunda Quicksilver’ı Scarlet Witch’i ve öykü evreninin en gizemli karakterine dönüşecek olan Vision’ı anında çatışmanın ön mevzilerine sürüyor sürmesine ama aksiyon sahnelerini bir türlü kim kime dum duma karmaşasından kurtarmayı başaramıyor. Karakterlerin şehrin altını üstüne getirmesini yakışıklı bir görsel şölen ile harmanlayan Whedon, aynı ahengi birbirlerine giren süper kahramanların çatışmalarını aktarırken yakalayamıyor. Bu konuda Russo Kardeşler’in tüm ön yargılarımızı birer ikişer yıkan Captain America: Kış Askeri filminden bir nebze de olsa feyz alınmasını beklerdik hani!

avengers-age-of-ultron-hulk-1024x426

Uzun lafın kısası, Yenilmezler: Ultron Çağı; serinin hayranlarını tatmin edecek, eğlence sinemasının albenili bir örneğini izleyebilmek için salonlara teşrif eden sinemaseverlerin yüzünü güldürecek bir film. Geveze, alabildiğine kalabalık, yer yer karmaşık, curcunası bol, eğlenceli ama gelin görün ki bir o kadar da sıkıcı(!). Nasıl yani? Şöyle ki Marvel’ın perdede kendi öykü evrenini yaratma süreci karakterler ve devamlılık açısından tutarlı bir evren ortaya koydu bunu kabul ediyoruz ama diğer taraftan da Thor, Iron Man, Captain America ve Yenilmezler gibi serilerin aynı presten çıkmış fabrikasyon ürünlere dönüşmesini sağladı. Daha doğrudan bir tabir ile Marvel mahsullerinin her birinin kendine has olamadığı ve birbirleriyle benzeştiği bir evrene dönüştü.

iron-man-avengers-age-of-ultron-image-1024x426

Eğer ki 2008 yılından bu zamana kadar perdede izlediğimiz Marvel cenahından filmlerin tamamını “ikinci aşama” olarak değerlendirirsek; seriye taze kan pompalanma zamanının geldiğini söyleyebiliriz. Tabi bir projeye milyonlarca dolar hibe etmek demek, bu türden cesaret gerektiren adımların atılmasını zorlaştırıyor. Fakat inanın ki fazla bir şey istemiyoruz; en azından aksiyon anlayışının salt orayı burayı yıkan kostümlü süper kahramanlar ile sınırlı kalmamasının ya da artık izleyicinin özdeşleşebileceği kadar karakterlere yaklaşılmasının vakti geldi sanki! Çünkü karşımızdaki ekip, tıpkı Lucas’ın Star Wars’da yaptığı gibi her biri kendi hayran kitlesine sahip, rockstar mertebesine erişmiş bir ekip! Hayranları biraz daha mutlu etmekten ne çıkar?

————————————————————————-

FİLME PUAN VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

Yorumlar

7 yorum yapılmış, Yorum yazın:
 1. heredot
  03 Mayıs 2015, 1:58 am

  Filmi henuz izleyemedim en kisa zamanda islemeyi dusunuyorum.elestirinin son kismina bir goz attim abi dedigin gibi karakterlerin birbirine benzemesi Henuz bu filmi izlemesemde olay orgusunun ve dusmanlarin da birbirine benzemesi de sıkıcı. Bu filmi islemek lazim ama tahminlerim dogruysa ayni dogrultuda yeni bir film fazla heyecan yapmaz,tat vermez.ben ciwil war ve thanos faktorunun eger iyi islenirse seriye yeni bir soluk getirecegini dusunuyorum.izlemek lazim tabi once.

 2. emre
  03 Mayıs 2015, 2:02 pm

  -spoiler içerebilir-
  filmin cap ile stark arasında biraz daha gergin bir hava bırakarak bitmesini isterdim malum seneye gelecek olan civil war için. sinemadan çıktığımda hayal kırıklığı olarak tabir ediceğim bir tek bu kafama takıldı. bir de quicksilver in ölüm sahnesini slowmotion olarak gösterselerdi etkileyici bir yöntem kullansalardı daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum. o zaman da x-men den örnek alınmış gibi olurdu ama ne biliyim daha etkileyici birşeyler görmek isterdim quicksilver dan. ultron u beğendim ama dünya için biraz daha fazla zararlı olmasını isterdim ultron bu bu kadar kolay olmamalıydı en büyük planından önce ilk filmdeki loki gibi insanların karşısına çıkıp küçük çaplı bir yıkım gerçekleştirmesini görmek ve insanlara karşı olan sinirini daha fazla hissetmek isterdim.

 3. Murat gündeci
  03 Mayıs 2015, 5:05 pm

  İyi bir marvel hayranıyım Bu film beni gerçekten Marveldan soğuttu Eleştirinin son kelimesine kadar kabul ediyorım Ve filmde Çok ama çok çok nefret ettim bbir sahane oldu en çokta o soğuttu
  Spoiler:
  Quick silver ölüyor: Ve Hawkaye şok olmuşcasıan onu hava taşıtına taşıyor yanında kanlar içinde gözü açık gitmiş kendini masum insaları kurtarmnak uğruna admaış bir insan(gelişmiş) varken Rahatlıkla ilgili bir espiri yapıyor.Ve gülümsüyor ya bunedir cool olucam die herkez absurt durumlarda laflar ortaya atıyor . bu nedir ya

 4. Pomeron
  04 Mayıs 2015, 12:03 pm

  SPOILER SPOLER SPOILER SPOILER!!!!!!!!!!!!!!!!

  Biraz uzun ve spoiler içeriyor tabi. İşte benim film hakkındaki düşüncelerim:

  Film çok güzeldi be! Beklediğimden farklıydı ama yine de bayağı tatmin etti. Sonu ”I am Iron Man”den sonra ki en iyi sondu.

  -İkizleri beğendim. Wanda. <3
  -QS'nin ölümü gıcıktı ya, n'olurdu kalsaydı!?
  -Ultron iyiydi de, korkutucu olması gerekirken biraz cıvık geldi. Öbür türlü daha çok sevebilirdim.
  -''Avengers'', deyip durdular ve çok sevdim bunu.
  -Giriş de çok güzeldi.
  -Savaştan önce insanları tahliye etmeleri, ya da şehirden uzaklaşmaya çalışmaları filan iyi düşünülmüş. Filmden önce ''MoS'taki yıkıma laf edenler buna ne diyecek bakalım'', diyenler vardı bir de. 😀
  -Mid-credits iyi güzel de, bu Thanos da bir gelemedi; ayrıca Vision'dan sonsuzluk taşını da alması gerekecek. :/
  -Vision da başarılıydı, o kısa sürede güzel işlenilmiş. Sonraki filmlerde de yine favorilerden olacaktır. Hele Thor'a çekici uzatışı resmen şok etti!
  -Hawkeye çok çok iyiydi. İlk filmden acayip ders çıkarılmış. Karısı ve çocuklarını görünce dumur oldum ama böylece Black Widow'un ''Bu da herkese yazıyor'', durumu iyice yok oldu.
  -Bruce-Natasha ilginç bir şekilde hiç rahatsız etmedi film boyunca.
  -Abi, bu ''Avengers'' 2 saat boyunca konuşsun; ben yine o filmi izlemek için para veririm ya. Aralarındaki uyum ve o ''gerçeklik'' hissi beni mutlu ediyor resmen.
  -Yan karakterler bile iyiydi be: Klaw'un bu kadar güzel anlatılması şaşırttı, War Machine, Falcon, Stan Lee cameosu filan hoş şeylerdi.
  -Falcon ve Wanda'nın kostümleri de güzel olmuş, hatta Wanda'nın ki bayağı çizgi romanlardakine yakındı zaten.
  -Keşke sonsuza kadar bu ekip kalsa ve biz de farklı üyelerin katılması, çeşitli ayrılıp sonra geri dönmeler gibi olaylarla yıllarca farklı maceralarını izlesek. 🙁
  -Ben Civil War ve Infınity Warlardan önce yine böyle ''sadece'' Avengers'ı anlatan bir film istiyorum ama öyle bir şey yok ne yazık ki. :/
  -Joss Whedon'a böyle bir film yaptığı için teşekkür ediyorum, ellerine ve emeğine sağlık. Marvel Studios da kazandığı parayı sonuna kadar hak ediyor. İşleri böyle rast gitmeye devam eder ve bize böyle filmler yapmaya da devam ederler umarım.

  Kutsal üçlü de(The Avengers, Captain America: The Winter Soldier, Iron Man) bu filmle beraber dörde çıktı.

  Edit: Ayrıca bu hali bile bence böylesine harikayken, genişletilmiş hali çok daha iyi olacaktır. Zaten izleyecektim tekrar ama bu da ekstra hevelenmeme sebep oldu. Tabi alternatif sonun bu sondan daha güzel olma ihtimali sıfıra yakın gözümde ama büyük de konuşmamak lazım.

  Edit 2: Cap'le Thor'un birlikte çalışması da çok güzeldi.

  Edit 3: Filmin bence en iyi yeriydi şurası:

  https://www.youtube.com/watch?v=S_XdWRNd4Y4

 5. Bar.filozofu
  04 Mayıs 2015, 3:40 pm

  Bir önce ki filmde ne varsa herşey vardı bu filmde. Espirilerin yapıldığı dakiklardan yapılış şekline kadar herşey aynıydı. Bu beni çok rahatsız etti. Yani filmi bilerek izlemek hiç hoşuma gitmedi. Ayrıca Ultron bundan kat kat kat daha güçlü bir karakter. Keşke hakkını verseydiler.

  Filmde fazlasıyla güldüğümü söyleyebilirim. Fakat bunun dışında hiçbir şeyi vasattan öte gelmedi. Çektikleri serilerde hep 1 tık öne giderken TA2’de kesinlikle yerinde saymışlar.

  Ayrıca Suicide Squad fotograflarının ve ya Batman suits’in fotografı neden paylaşılmıyor burada anlamadım. İyi günler.

 6. CiNeMa CraZy
  05 Mayıs 2015, 2:21 pm

  Spoiler içerebilir dikkat 🙂

  Öncelikle eleştri yazısı için teşekkürler harika bi yazı olmuş katıldiğim noktalar da var katılmadıklarım da.
  İlk olarak şunu söyleyebilirim film benim beklentilerimi büyük oranda karşiladi.Daha en baştan gayet hızlı başladı ve bence çok ama çok etkileyiciydi giriş sahnesi,özellikle Black Widow un Hulk ı sakinleştirme olaýına bayıldım.Yazıda da dendiği gibi Joss Whedon karakterlerin solo filmlerinin ekmeğini yiyor bu konuda.
  Filmde soluklanmaya fazla bi zamanimiz olmadi temponun düştüğu o kısa arada da Whedon açıklaması gereken şeyleri öylesine verimli ve oturaklı açıklıyor ki ne ara Ultron projesinden haberdar olduk,ne ara ikizlerin geçmişini,nasıl ordan oraya sürüklendiklerini ögreniverdik anlayamadım.Whedon bu konuları öylesine yediriyor ki olay örgüsüne hiçbir olayı tekrar neydi diye düsünmedik.
  Ama katildıgım bi konu var ki aksiyon sahnelerinin orayı burayı yıkmaktan öteye gidememesi.Ve özellikle o insaatin yıkıldiğı bölümde Iron Man in sivilleri adamakıllı savunmaya çalışmasını bi görmek isterdim.
  Her şey bir yana gerçekten harika bir film olmuş. Eleştirilecek yönleri illa ki var ama söylenecek sözler arasında “sıkıcı” olmadığı kesin soluksuz izlenecek iki buçuk saatlik bir görsel şölen. İçinde aksiyon,aşk, komedi,”curcuna” ne ararsan bulabileceğin gayet güzel bir film. Artık taze bir kan gerekiyor diyen arkadaşlara da şunu söylesebilirim o taze kan Spider-Man olabilir.

  Filmin Marvel’e düşen kısmının dışında bizim tarafımızdan da büyük bir hayal kırıklığı vardı benim için o da Tony’nin sesi. Kimse bu konuya değinmemiş ama beni gerçekten rahatsız etti. Film boyunca Iran Man’e bir türlü ısınamadım. Dünya çapında seslendirme kalitemiz benceetti. Film boyunca Iran Man’e bir türlü ısınamadım. Dünya çapında seslendirme kalitemiz bence bir numara ve Tony Stark’a (Robert Downey Jr.) bu kadar iyi uyan ve işini gerçekten harika yapan Günyol Bakoğlu gibi bir sanatçımız varken niye değiştirme gereği duydular hala anlamadım. Yanlış anlaşılmasın Tamer Karadağlı işini gayet iyi yapmış ama başka kimse Günyol Bakoğlu’nun verdiği duyguyu veremez. Umarım bu hata düzeltilir bir dahaki sefere.

 7. heredot
  06 Mayıs 2015, 10:25 am

  Biz yenilmeziz!biz bir takimiz! Muhabbeti fazlasiyla sıkıcı ve cocukca.film boyunca ayni muhabbete maruz kaliyoruz.ilk filmin kopyasi gibi olmus ama onun en az 2 tik altinda.transformers filmleri gibi avengers’ta kendini tekrar etmeye basladi.ilk filmde en azindan karizmatik bir loki vardi.ultron harcanmis.benim artik iplerim yok diyen ultron’un yanindan gecmiyor filmde ki ultron.gereksiz espriler duygusal sahneler…hepsi cok zorlama.kisa da olsa hulkbuster gozlerimizin pasini sildi.bunun disindada bir sey yoktu zaten.ikizlerin ustunde yeterince durulmamis.whedon neyse ki baska avengeras filmi yonetmeyecek.russo kardesler. Winter soldier’da harika bir is cikarmislardi.umarin yeni filmde de seriyi yukari tasirlar.

Yorum yazın:

İsim *

Email (görünmeyecektir) *

Websitesi

Sayfa Arama Motoru

Kategoriler

Arşivler

Dost Sayfalar