5 Kasım günü kutlu olsun!

 
Hakan T.Kalkan, 05 Kasım 2012, 1 Yorum
Kategori: ÇİZGİ ROMAN, MAGAZİN
Etiketler:

Çizgi roman dünyasının sıradışı sanatçısı Alan Moore‘un “V for Vendetta” çizgi romanı ile 5 Kasım günü ayrı bir anlam kazandı. Önce Alan Moore’un yazdığı ve David Lloyd‘un çizgileri ile hayat bulan “V for Vendetta”nın yayın hayatına bakalım:

İlk olarak siyah-beyaz olarak “Warrior” isimli İngiliz çizgi roman dergisinin içerisinde 1982 ve 1985 seneleri arasında yayınlandı. 26 sayı sonra dergi sonlanınca çok sayıda yayınevi “V for Vendetta”nın devam etmesi için girişimlerde bulundu. 1988’de DC Comics tarafından “V for Vendetta” renkli olarak baştan yayınlamaya başladı ve 10 sayıda hikaye tamamlandı. 7. sayıdan itibaren “Warrior” sonrası okuyucu ile buluştu ve çizimlere Tony Weare de katılmıştı.

Kendisine “V” adını veren Guy Fawkes (kimdir?) maskeli bir adamın İngiltere’deki politik düzene karşı mücadelesinden geriye en çok şu dizeler kaldı:

Hatırla, 5 Kasım’ı hatırla
Barut ihanetini ve komplosunu
Hiç bir neden bilmiyorum ki gerektirsin
Barut komplosunun unutulmasını…

2005 senesinde “V for Vendetta” çevrilen sinema filmi (bakınız) ile daha geniş kitlelere ulaştı ve Guy Fawkes maskesi özellikle düzenlenen eylemlerin gözde bir aksesuar aracı da oldu (bakınız).

“V for Vendetta” çizgi romanı ülkemizde Türkçe olarak da yayınlanmıştır (bakınız).

————————————-

Yazıyı ilginç bir görsel ile kapatalım. Aşağıdaki kişi yoksa gerçek Guy Fawkes mı?!?!?

Yorumlar

Bir yorum yapılmış, Yorum yazın:
  1. Hakan T.Kalkan
    05 Kasım 2012, 1:06 am

    Twitter hashtagimiz #Hatırla5KasımıHatırla

Yorum yazın:

İsim *

Email (görünmeyecektir) *

Websitesi

Sayfa Arama Motoru

Kategoriler

Arşivler

Dost Sayfalar