2015 – 87. Oscar Adayları Açıklandı

 

Oscars2015

22 Şubat 2015’de 87. Oscar ödülleri sahiplerini bulacak. 

grand-budapest-hotel

Adaylık sayısında beğenerek izlediğim “The Grand Budapest Hotel” filmi 9 adaylık ile hak ettiği değeri görürken “Birdman” filmi de 9 dalda adaylık elde etti.

birdman_oscars

Çekimleri sırasında “Birdman” filmi son senelerde karşımıza çıkan süper kahraman filmi parodileri havasındayken festivallerde aldığı olumlu eleştirilerin haklı olduğunu gösterdi.

Guardians of the Galaxy FUN

Süper kahraman filmlerinden “Guardians of the Galaxy” filmi 2 adaylık (makyaj ve kostüm, görsel efekt) alırken “Captain America: The Winter Soldier” ve “X-Men: Days of Future Past” filmleri de “En İyi Görsel Efekt” dalında yerlerini aldılar.

x-cap

İşte adaylıklar:

– En iyi film:
American Sniper
Birdman
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Selma
The Theory of Everything
Whiplash

– En iyi yönetmen:
Wes Anderson, “The Grand Budapest Hotel”
Alejandro González Iñárritu, “Birdman”
Richard Linklater, “Boyhood”
Bennett Miller, “Foxcatcher”
Morten Tyldum, “The Imitation Game”

– En iyi kadın oyuncu:
Marion Cotillard, “Two Days, One Night”
Felicity Jones, “The Theory of Everything”
Julianne Moore, “Still Alice”
Rosamund Pike, “Gone Girl”
Reese Witherspoon, “Wild”

– En iyi erkek oyuncu
Steve Carell, “Foxcatcher”
Bradley Cooper, “American Sniper”
Benedict Cumberbatch, “The Imitation Game”
Michael Keaton, “Birdman”
Eddie Redmayne, “The Theory of Everything”

– En iyi yardımcı kadın oyuncu
Patricia Arquette, “Boyhood”
Laura Dern, “Wild”
Keira Knightley, “The Imitation Game”
Emma Stone, “Birdman”
Meryl Streep, “Into the Woods”

– En iyi yardımcı erkek oyuncu
Robert Duvall, “The Judge”
Ethan Hawke, “Boyhood”
Edward Norton, “Birdman”
Mark Ruffalo, “Foxcatcher”
J.K. Simmons, “Whiplash”

– En iyi uyarlama senaryo
Paul Thomas Anderson, “Inherent Vice”
Damien Chazelle, “Whiplash”
Jason Hall, “American Sniper”
Anthony McCarten, “The Theory of Everything”
Graham Moore, “The Imitation Game”

– En iyi orjinal senaryo
Wes Anderson ve Hugo Guinness, “The Grand Budapest Hotel”
Dan Futterman ve E. Max Frye, “Foxcatcher”
Dan Gilroy, “Nightcrawler”
Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris ve Armando Bo, “Birdman”
Richard Linklater, “Boyhood”

– En iyi yabancı dilde film
“Leviathan”
“Ida”
“Tangerines”
“Timbuktu”
“Wild Tales”

– En iyi belgesel
“CITIZENFOUR”
“Finding Vivian Maier”
“Last Days in Vietnam”
“The Salt in the Earth”
“Virunga”

– En iyi animasyon
“Big Hero 6”
“The Boxtrolls”
“How to Train Your Dragon 2”
“Song of the Sea”
“The Tale of The Princess Kaguya”

– En iyi kurgu
“American Sniper”
“Boyhood”
“The Grand Budapest Hotel”
“The Imitation Game”
“Whiplash”

– En iyi şarkı
“Everything is Awesome” – “The LEGO Movie” (Shawn Patterson)
“Glory” – “Selma” (Common ve John Legend)
“Grateful” – “Beyond the Lights” (Diane Warren)
“I’m Not Gonna Miss You” – “Glen Campbell: I’ll Be Me” Glen Campbell)
“Lost Stars” – “Begin Again” (Gregg Alexander, Danielle Brisebois, Nick Lashley ve Nick Southwood)

– En iyi film müziği
Alexandre Desplat, “The Grand Budapest Hotel”
Alexandre Desplat, “The Imitation Game”
Johann Johannsson, “The Theory of Everything”
Gary Yershon, “Mr. Turner”
Hans Zimmer, “Interstellar”

– En iyi görüntü yönetmenliği
Roger Deakins, “Unbroken”
Emmanuel Lubezki, “Birdman”
Dick Pope, “Mr. Turner”
Robert Yeoman, “The Grand Budapest Hotel”
Lukasz Zal ve Ryszard Lenczewski, “Ida”

– En iyi kostüm tasarımı
“The Grand Budapest Hotel”
“Inherent Vice”
“Into the Woods”
“Maleficent”
“Mr. Turner”

– En iyi makyaj ve kostüm
“Foxcatcher”
“The Grand Budapest Hotel”
“Guardians of the Galaxy”

– En iyi prodüksiyon tasarımı
“The Grand Budapest Hotel”
“The Imitation Game”
“Interstellar”
“Into the Woods”
“Mr. Turner”

– En iyi ses kurgusu
“American Sniper”
“Birdman”
“The Hobbit: The Battle of the Five Armies”
“Interstellar”
“Unbroken”

– En iyi ses miksajı
“American Sniper”
“Birdman”
“Interstellar”
“Unbroken”
“Whiplash”

– En iyi görsel efekt
“Captain America: The Winter Soldier”
“Dawn of the Planet of the Apes”
“Guardians of the Galaxy”
“Interstellar”
“X-Men: Days of Future Past”

– En iyi kısa film
“Aya”
“Boogaloo and Graham”
“Butter Lamp”
“Parvaneh”
“The Phone Call”

– En iyi animasyon kısa film
“The Bigger Picture”
“The Dam Keeper”
“Feast”
“Me and My Moulton”
“A Single Life”

– En iyi kısa belgesel
“Crisis Hotline: Veterans Press 1”
“Joanna”
“Our Curse”
“The Reaper”
“White Earth”T

Yorumlar

Yorum yazın:

İsim *

Email (görünmeyecektir) *

Websitesi

Sayfa Arama Motoru

Kategoriler

Arşivler

Dost Sayfalar